Andrew Ford, photo  Jim Rolon 2005
HomeNewsBiographyCompositionsCDsPress commentBooksSelected writingsContacts
 

Andrew Ford - compositions


 

Stage

Peter Pan (2015 - 17) 65 mins
Opera
Libretto by Sue Smith
Roles:
Mrs Darling (soprano)
Wendy (soprano)
Peter Pan (mezzo/treble)
Captain Hook (sprechstimme)
Smaller roles: drawn from the chorus
SSAA Chorus
clarinet (=bass clar), violin, harp, percussion (one player), electronics
Commissioned by Kim Williams for Gondwana Choirs

Rembrandt's Wife (2007-09) 75 mins

Opera
Libretto by Sue Smith
Principal roles:
Saskia van Uylenburgh (soprano)
Henrickje Stoffels (soprano)
Geertje Dircx (mezzo-soprano)
Govert Flinck (tenor)
Rembrandt van Rijn (bass-baritone)
Titus van Rijn (non-singing child)
Five other small roles may all be taken by the tenor who sings Flinck
N.B. Saskia and Hendrickje may be sung by the same soprano
1(=picc, alto fl)-0-1(=bass cl)-1(=contrabsn) / 1-0-0-0 / 1 perc / hp / 0-0-1-1-1
Commissioned by Victorian Opera
First performance by Victorian Opera
Gary Rowley (Rembrandt van Rijn), Jacqueline Porter (Saskia van Uylenburgh/Hendrickje Stoffels), Roxane Hislop (Geertje Dircx), Paul Biencourt (Govert Flinck/Torquiunius/Judge etc.), Richard Gill (conductor), Talya Masel (director), Adam Gardnir (designer)
Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne, 18 April 2009

Read libretto (pdf 111 KB)
Read composer's note
Read librettist's note

Night and Dreams: the death of Sigmund Freud (1999) 60 mins

Music-theatre
For tenor and tape
Libretto by Margaret Morgan
First performance by Music Theatre Sydney
Gerald English (tenor), George Whaley (director), Eamon D'Arcy (designer)
Adelaide Festival, The Opera Studio, Adelaide, 8 March 2000
See also the Night and Dreams netpage at www.heliotrope.com.au

Casanova Confined (1995) 35 mins

Music-theatre
For baritone & tape
Libretto by Margaret Morgan
First performance by the Sydney Metropolitan Opera
Lyndon Terracini (Casanova), John Wregg (producer), Dan Potra (designer)
Barossa International Festival, Red Floor Theatre, Angaston, South Australia, 6 October 1995

Whispers (1990) 30 mins

Music-theatre
For tenor & chamber orchestra
Libretto by Rodney Hall
1(=picc)-1(=cor ang)-1(=bass cl)-0 / 1-0-1-0 / 1 perc / pno / 1-0-1-1-1
First performance by Gerald English (tenor & conductor) and the Seymour Group, Barrie Kosky (producer), Michael A R Anderson (designer)
Seymour Centre, Sydney, 30 August 1990
Program note

Parabola (1989) 20 mins

Music-theatre
For 2 actors, bass clarinet (=penny whistle), percussion & piano
Poems by Barbara Blackman
First performance by Richard Moore and Annette Tesoriero, Bronwen Jones, Daryl Pratt and Lisa Moore
School of Creative Arts, University of Wollongong, 7 September 1990

Poe (1981-83) 90 mins

Opera
Libretto by Graham Devlin
Principal roles:
Edgar Allan Poe (bass-baritone)
Virginia Clemm (soprano)
Elizabeth Poe (soprano)
Rufus Griswold (bass)
Frances Allan/Maria Clemm (mezzo-soprano)
John Allan (baritone)
Other roles: S-Ms-A-T-Bar-B
2(=picc)-0-1(=bass cl)-0 / 1-2-2-0 / 1 perc / hp / pno(=cel) / elec org(=hpsd) / 0-0-0-2-1
First performance by the Australian Opera (National Opera Workshop)
Garrick Jones (Poe), Keith Hempton (Griswold), Luise Napier (Virginia Clemm), Rosemary Gunn (Frances Allan/Maria Clemm), Bernadette Cullen, Nicola Ferner-Waite (Literary Ladies), Gregory Tomlinson, John Antoniou, Clifford Grant (Pressgang/Washington Senators), Gordon Kember (conductor), Brian FitzGerald and John Wregg (producers), Neil Tapner (designer)
Broadwalk Studio, Sydney Opera House, 1 November 1985

Pictures of Lily (1981) 12 mins

Music-theatre
For treble recorder and harpsichord (with amplification, digital delay and pre-recorded tape)
First performance by Joan Dixon and Peter Seymour
The Theatre in the Mill, University of Bradford, 28 January 1982

 

Orchestra

Blitz (2011)  28 mins

For orchestra and prerecorded voices

2(=picc)-2-2(II=bass cl)-2(II=contrabsn) / 4-2-3-1 / timps / 3 perc / cel / hp / SATB chorus (optional) / strings
Commissioned by the Tasmanian Symphony Orchestra with support from the Sidney Myer Fund
First performance by Tasmanian Symphony Orchestra and Chorus conducted by Marko Letonja
Federation Concert Hall, Hobart, 18 August 2012
Program note

Symphony (2008) 18 mins

3 (=picc)-2-2 (II=bass cl)-2(II=contrabsn) / 2-2-0-1 / piano / perc / timps /strings
Composed for the Australian National Academy of Music, funded by a fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Orchestra of the Australian National Academy of Music conducted by Brett Dean
ANAM, South Melbourne Town Hall, Melbourne, 28 November 2008
Program note

Headlong (2006) 7 mins

2-picc-2-cor ang-2-bass cl-2-contrabsn / 4-3-3-1 / timps / 3 perc / cel / hp / strings
Commissioned by Symphony Australia for the Sydney Symphony with financial assistance from the Australian Government through the Australia Council, its arts funding and advisory body
First performance by the Sydney Symphony conducted by Jeffrey Tate
Sydney Opera House, 1 August 2007
Program note

Scenes from Bruegel (2006) 20 mins

For chamber orchestra and prerecorded sounds
1(=picc)-1(=cor ang)-1(=bs clar)-1(=contrabsn) / 1-1-1-1 / 2 perc / accord / pno / hp / strings*
* String parts may be played by small sections (say, 5-5-3-3-2), or by soloists
Commissioned by the New Juilliard Ensemble, funded by a composer fellowship
from the Music Board of the Australia Council for the Arts.
First performance by the New Juilliard Ensemble conducted by Joel Sachs
Alice Tully Hall, New York, 24 April 2006
Program note

The Furry Dance (1999) 8 mins

2(II=picc)-2-2(II=bass cl)-2(II=contrabsn) / 4-2(I=cornet)-2-euph / timps / 2 perc / piano (ad lib) / strings (inc. solo back-desk violin)
First performance by the Canberra Symphony Orchestra conducted by Stephen Barlow (Leanne Bear, solo violin)
Llewellyn Hall, Canberra, 22 September 1999
Program note

Dance Maze (1996) 13 mins

For large ensemble
1(=alto fl, picc)-1(=cor ang)-1(=bs clar)-1(=contrabsn) / 1-1-1-1 / 2 perc / pno / hp / 1-1-1-1-1
First performance by the Pittsburgh New Music Ensemble conducted by the composer
Rodef Shalom, Pittsburgh, Pennsylvania, 20 January 1997
Program note

The Big Parade (1985-86) 20 mins

For concertino group, string quintet, string octet and three orchestras
Concertino: bass clarinet, mandolin, guitar, celesta, harp, violin, viola and cello
String quintet: 1-1-1-2-0
String octet: 2-2-2-2-0
Orchestra I: 4(1=bass fl, picc; 2=picc; 4=alto fl)-3-0-3(3=contrabsn) / 0-0-0-0 / pno / 0-0-0-0-8
Orchestra II: 0-0-4(=bass cl)-0 / 0-0-0-0 / elec.org / hp / 0-0-10-0-0
Orchestra III: 0-0-0-0 / 6-6-4-2 / 6 perc / 0-0-0-0-0

Epilogue to an Opera (1982) 7 mins

For small orchestra
1(=picc)-1(=cor ang)-1(=bass cl)-1(=contrabsn) / 1-1-0-0 / 1 perc / hp / 4-4-2-2-2 (or 1-1-1-1- 1)
First performance by the Sydney Symphony Orchestra conducted by Patrick Thomas
Arcadia Theatre, Sydney, 1 November 1985
Program note

Concerto for Orchestra (1980) 15 mins

2(=picc)-2(1=cor ang)-2(1=bass cl)-2 / 4-1-1-1 / 3 perc / pno / 0-0-0-0-8
First performance by the London Sinfonietta conducted by Oliver Knussen
St John's, Smith Square, London, 5 April 1982

 

Solo instrument and orchestra

Raga (2015) 23 mins
For solo electric guitar and orchestra
3(=picc)-3-3(III=bass cl)-3(III=contrabsn)/ 4-3-3-1 / timps / 3 perc / pno / hp / strings
Commissioned by Kim Williams in partnership with the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Guitar Festival
First performance by Zane Banks (electric guitar), Adelaide Symphony orchestra conducted by Benjamin Northey
Adelaide Guitar Festival, Town Hall, Adelaide, 13 August 2016
Program note

The Unquiet Grave (1997-98) 17 mins

For solo viola and chamber orchestra
1(=picc)-1-alto sax (=sop sax)-0-1 / 1-1-0-0 / 1 perc / hp / strings*
* String parts may be played by small sections (say, 5-5-3-3-2), or by soloists
Commissionned by the Adelaide Chamber Orchestra with financial assistance from the Performing Arts Board of the Australia Council for the Arts.

First performance by Patricia Pollett and the Biennial Sinfonietta conducted by James MacMillan
Queensland Biennial Festival of Music, Queensland Art Gallery, 25 July 1999
Program note

The Great Memory (1994) 24 mins

For solo cello and orchestra
2(I=bass fl; II=picc)-2(II=cor ang)-2(I=Ebcl; II=bass cl)-sop sax-2(II=contrabsn) / 4-2-3-1 / 2 perc / timps (=lion's roar) / elec org (=cel, pno) / hp / 14-0-0-4-3
First performance by Sue-Ellen Paulsen and the Tasmanian Symphony Orchestra conducted by En Shao
Odeon Theatre, Hobart, 22 August 1995

The Widening Gyre (1993) 20 mins

For 2 solo violins, solo cello and chamber orchestra
0-2-0-1(=contrabsn) / 2-0-0-0 / 4-4-3-2-1
First performance by Richard Tognetti, Julian Shevlin, Cameron Retchford and the Australian Chamber Orchestra conducted by the composer
Eugene Goossens Hall, Sydney, 23 July 1993

Piano Concerto: Imaginings (1990-91) 26 mins

For solo piano, concertino group and orchestra
Concertino: vibraphone (also side drum), celesta, harp, electronic organ
Orchestra: 2(II=picc)-2(II=cor ang)-2(I=Ebcl; II=bass cl)-sop sax-2(II=contrabsn) / 4-2-3-1 / 2 perc / pno / strings
Commissioned by Lisa Moore


Voice and orchestra

The Drowners (2009-2015)  25 mins

For baritone, vibraphone, harmonium, celesta, harp, strings
Words by Tim Winton, George Barker, Georgiana Molloy, Bruce Dawe, Stevie Smith and William Shakespeare
Commissioned by Ruthless Jabiru and the Camerata of St John's
N.B. The first song in this work is A Dream of Drowning.

A Dream of Drowning (2009) 6 mins

For baritone, vibraphone, harmonium, celesta, harp, strings
Text by Tim Winton from his novel Breath
Commissioned by the West Australian Symphony Orchestra
First performance by Teddy Tahu Rhodes and the West Australian Symphony Orchestra conducted by Paul Daniel
Perth Concert Hall, 12 March 2010
Program note

The Musical Child (2009) 20 mins

For speaker, piano duet and string orchestra
Words by Cathryn Strickland
Commissioned by the Australian National Academy of Music
First performance by Andrew Ford (speaker), Orchestra of Australian National Academy of Music conducted by Brett Dean
ANAM, South Melbourne Town Hall, Melbourne, 20 May 2010
Program note

The Past (1997) 18 mins

For counter-tenor, flute (=boatswain's whistle) & string orchestra (also optional didgeridoo)
Words by Oodgeroo of the tribe Noonuccal (formerly Kath Walker) and Capt James Cook
First performance by Russell Harcourt (counter-tenor), Lorna McGhee (flute and boatswain's call), William Barton (didgeridoo), Camerata of St John's conducted by Federico Mondelci
Australian Festival of Chamber Music, Riverway Arts Centre, Townsville, Queensland, 4 August 2009
Program note

Harbour (1992) 18 mins

For tenor and 17 solo strings
Poems by Margaret Morgan
5-5-3-3-1 (double bass also plays tubular bell)
First performance by Gerald English and the Australian Chamber Orchestra conducted by David Stanhope
Museum of Contemporary Art, Sydney, 10 May 1992

Prologue, Chorale and Melodrama (1981) 12 mins

Concert suite from Poe
For Soprano & chamber orchestra
2-0-1(=bass cl)-0 / 1-2-2-0 / 1 perc / pno (=cel) / elec org (=hpsd) / 1-1-1-2-1

 

String orchestra

Sleep (2015) 2 mins
For string orchestra
Composed for Martin Anderson in memory of Yodit Tekle

Bright Shiners (2009) 5 mins

For solo violin and string orchestra
Commissioned by the Australian Chamber Orchestra to mark Richard Tognetti's 20th anniversary season
First performance by Pekka Kuusisto (violin) and the Australian Chamber Orchestra
City Hall, Newcastle, NSW, 12 March 2009
Program note

Sad Jigs (2005) 7 mins

For string orchestra
Commissioned by the Sydney Symphony Orchestra
First performance by John Hopkins Chamber Orchestra conducted by Helena Rathbone
AYO National Music Camp, Llewellyn Hall, ANU School of Music, Canberra, 14 January 2006
(see also under Ensemble)
Program note

Manhattan Epiphanies (1994-99) 32 mins

For 17 solo strings
5-5-3-3-1 (also toy instruments in Utopia Parkway)
i Motherwell at the Guggenheim
ii Rothko I
iii Utopia Parkway: 13 Cornell Boxes
iv Rothko II
v Blue Poles
N.B. Individual movements may be performed separately

First performance of Rothko I & II by the Australian Chamber Orchestra, conducted by Roger Smalley
Museum of Contemporary Art, Sydney, 25 September 1994
First performance of Utopia Parkway by the Australian Chamber Orchestra, conducted by the composer
Huntington Festival, Huntington Estate Winery, Mudgee, NSW, 1 December 1994
First performance of Blue Poles by Canberra School of Music Chamber Orchestra conducted by Tor Fromyhr
National Gallery of Australia, Canberra, October 2002
First performance of Motherwell at the Guggenheim by Len Amadio Chamber Orchestra, conducted by John Harding
Llewellyn Hall, Australian National University, Canberra, 17 January 2004
Program note

 

Wind and brass

Uproar (2013)  12  mins

For 11 or more trombones and four or more bass drums
Commissioned by Queensland Conservatorium, Griffith University
First performance by brass and percussion players of Queensland Conservatorium, Griffith University, directed by Ben Marks
St John's Cathedral, Brisbane, 17 August 2013
Program note

The First Hundred: march (2012) 5 mins

For sop crnt, crnt (9), flhn, t.hn (3), bar (2), t.tbn (2), bass tbn, euph (2), tuba (4), perc (3) Commissioned by Brisbane Excelsior Band to celebrate its centenary

The Rising (2010)  5 mins

For sop crnt, crnt (9), flhn, t.hn (3), bar (2), t.tbn (2), bass tbn, euph (2), tuba (4), timp, perc (3)
Commissioned by the Black Dyke Band
First performance by the Black Dyke Band, conducted by Nicholas Childs
Royal Northern College of Music, Manchester, UK, 28 January 2011
Program note

The Cloths of Heaven (2010) 7 mins

For 10 or more cornets
First performance RNCM Cornet Ensemble, dir. Richard Marshall
Royal Northern College of Music, Manchester, UK, 6 April 2011
Program note

Rauha (2009) 18 mins

3.2.2.2 / 2.2.0.0 / piano / 2 perc / 0.0.0.0.2
Commissioned by the Australian National Academy of Music
First performance by Orchestra of Australian National Academy of Music conducted by Brett Dean
ANAM, South Melbourne Town Hall, Melbourne, 20 May 2010
Program note

“ . . . in Paradiso” (2009) 6 mins

For nine or more flutes (minimum 3 flutes with digital delay)
Commissioned by the Australian National Academy of Music for the Melbourne International Arts Festival
First performance by Taryn Richards, Dominique Chaseling and Agatha Yim
St Patrick's Cathedral, Melbourne, 14 October 2009

 

Choral

Missa brevis (2015) 14 mins

For SATB choir and organ
Commissioned by St John's Cathedral, Brisbane, St Stephen's Cathedral, Brisbane, St George's Cathedral, Perth, St Patrick's Cathedral, Melbourne and Father Arthur E Bridge for Ars Musica Australis
First performance by the Choir of St John's Cathedral, Brisbane, conducted by Graeme Morton, Andrej Kouznetsov (organ)
St John's Cathedral, Brisbane, 13 December 2015

Australian Aphorisms (2010-13) 13 mins

For six solo voices (S-S-A-T-Bar-B)
1. The Averted (Les Murray) (also see below)
2. Death, an Ode (John Forbes)
3. At Night on the Beach (Judith Wright)
4. Sleep (David McCooey)
5. Spring (Maria Takolander)
6. The Highest Form of Love (Barbara Blackman)
7. Hear the Bird of Day (David Campbell) (also see below)

Commissioned by Father Arthur E. Bridge for Ars Musica Australis, Barbara Blackman, The Song Company, Penny LeCouteur and Greg Dickson.
First performance by the Song Company conducted by Roland Peelman
Canberra International Music festival, Albert Hall, Canberra, 17 May 2013
Program note

Hear the Bird of Day (2012) 3 mins

For six voices (S-S-A-T-Bar-B)
Words by David Campbell
Commissioned by Penny LeCouteur and Greg Dickson for the Song Company
First performance by the Song Company conducted by Roland Peelman
Hunter Baillie Memorial Presbyterian Church, Sydney, 26 February 2012

Waiting for the Barbarians (2011) 9 mins

SATB
Words freely adapted by the composer from the poem by C.P. Cavafy
Commissioned by the Melbourne Symphony Orchestra Chorus and Sydney Philharmonia Choirs
First performance by Sydney Philharmonia Symphonic Choir conducted by Graham Abbott
St Patrick's Cathedral, Parramatta, NSW, 20 July 2012
Program note

The Averted (2010) 6 mins

For six voices (S-S-A-T-Bar-B)
Words by Les Murray
Commissioned by Father Arthur E Bridge for Ars Musica Australis
First performance by the Song Company conducted by Roland Peelman
ISCM World New Music Days/Aurora Festival, Blacktown Arts Centre, Sydney, 6 May 2010
Program note

A Singing Quilt (2008) 21 mins

SATB, Percussion ensemble (5 players) and pre-recorded speaking voices
Commissioned by Wingecarribee Shire Council with financial assistance from Regional Arts ACT through STARTS (Southern Tablelands Arts)
First performance by Combined Southern Highlands Choirs (Berrima Singers, Highlandaires, SHACappella, Serendipity, Singing for Leisure, Southern Highlands Sing Australia, Southern Highlands Voices in Harmony, WENCHEs), ANU DRUMatiX, conducted by Andrew Ford, sound projection by Belinda Webster and Brian Banting
Soldiers Memorial Hall, Bundanoon, NSW, 1 November 2008
Program note

Elegy in a Country Graveyard (2007) 25 mins

For mixed choir, band (flexible instrumentation) and prerecorded sounds
Funded by the NSW Ministry for the Arts in association with ABC Radio
First performance by Berry Court House Choir, Daryl Pratt (percussion), Southern Highlands Concert Band conducted by Andrew Ford, sound projection by Christo Curtis
Arts in the Valley, Kangaroo Valley Hall, Kangaroo Valley, NSW, 22 April 2007
(see also: Radiophonic)
Program note

Chimney-sweepers (2006) 4 mins

SATB
Text from Act IV of Shakespeare's Cymbeline
(Arrangement of the song for soprano and piano, see vocal)
First performance by the Gotlands Körförbunds Kör conducted by Ingvar Stagling
St Mary's Cathedral, Visby, Sweden, 27 September 2009
Program note

An die Musik (2005) c. 25 mins

SATB
Words by David Malouf, Thomas Shapcott and Gwen Harwood, and Malay, Finnish and Pueblo Indian folk poetry
Commissioned by the Adelaide Chamber Singers with funds from the Music Board of the Australia Council
First performance by the Adelaide Chamber Singers conducted by Carl Crossin
St. Peter's Cathedral, Adelaide, 10 December 2005
Program note

Piano Pieces (from An die Musik) 5 mins

SATB
Words by Thomas Shapcott

Three Songs about Singing (from An die Musik) 7 mins

SSSAATTBB
Words from Malay, Finnish and Pueblo Indian folk poetry

Piae cantiones (2003) 9 mins

TTBB
Arrangements of four Christmas carols from the Piae cantiones collection (1582)
i. Puer nobis nascitur
ii. Personent hodie
iii. Puer natus in Bethlehem
iv. Gaudete!
First performance by Melbourne Cappella conducted by Nicholas Cowall
Rippon Lea, Melbourne, 17 August 2014

Beautiful Dreamer (1997) 3 mins

SATB
Arrangement of the song by Stephen C Foster

In somnia (1992) 20 mins

For tenor, SATB chorus and large ensemble
Texts by Christina Rossetti, Thomas Campion, Goethe, St John of the Cross, A.D.Hope, Sappho
1(=picc)-alto fl(=bass fl)-1(=cor ang)-sop sax-bass cl-1(=contrabsn) / 3-1(=Flügelhorn)-0-1 / 1 perc / pno / hp / 0-0-4-0-1
First performance by Gerald English (tenor), the Sydney Philharmonia Motet Choir and the Sydney Alpha Ensemble conducted by Antony Walker
Museum of Contemporary Art, Sydney, 25 September 1994

The Laughter of Mermaids (1991) 17 mins

For six voices (S-S-A-T-Bar-B)
Poems by Maria Blakey
First performance by the Song Company conducted by Roland Peelman
Hope Theatre, University of Wollongong, 16 March 1992

Wassails and Lullabies (1989) 22 mins

For SATB chorus and percussion (3 players)
Texts from English mediaeval carols
First performance by the University Singers conducted by David Vance
Performance Space, University of Wollongong, 6 December 1989

 

Voice and ensemble

Comeclose and Sleepnow: six Liverpool love songs (2016) 25 mins
For singer and 14 instruments
Poems by Adrian Henri, Brian Patten and Roger McGough
flute (= piccolo), clarinet in B flat, bass clarinet, alto sax, 2 trumpets, 2 trombones, vibes, drum kit, piano, electric guitar, violin, double bass
Commissioned by the Monash Art Ensemble
First performance by Gian Slater, Monash Art Ensemble directed by Paul Grabowsky (piano)
Sir Zelman Cowen School of Music, Monash University, Melbourne, 13 October 2017

A Pitch Dark Night (2014) 4 mins

For baritone, piccolo, trumpet and piano
Words from the Gallipoli diary of Arthur Taylor
First performance by David Greco (baritone), David Shaw (piccolo), Leanne Sullivan (trumpet), James Huntingford (piano), conducted by Roland Peelman
Canberra International Music Festival, National Library of Australia, Canberra, 8 May 2015
Program note

After the Visitors (2014) 3 mins

For mezzo-soprano and string quartet
Poem by Judith Wright
Commissioned by Katie Noonan with financial assistance from the Australia Council for the Arts
First performance by Katie Noonan and the Brodsky Quartet
Queensland Performing Arts Centre, Brisbane, 28 April 2016

To My Excellent Lucasia, on Our Friendship (2013) 3 mins

For soprano, mezzo-soprano, bass clarinet and vibraphone
Poem by Katherine Philips
Composed for Halcyon on its 15th birthday
First performance by Halcyon (Alison Morgan, Jenny Duck Chong, Diana Springford, Joshua Hill)
Sculpture Garden, Museum of Contemporary Art, Sydney, 23 October 2013

Last Words (2013) 30 minutes

For soprano, violin, cello and piano
Texts by Johann Wolfgang von Goethe, Henry Ward Beecher, Alban Berg, Robert Louis Stevenson, Robert Falcon Scott, Adelaide Crapsey, Chidiock Tichborne, Sappho, Dorothy Porter, Maurice Chevalier, Emily Brontë, Emily Dickinson, Sullivan Balou, Florenz Ziegfeld, Tim Winton (from Cloudstreet), Virginia Woolf and Noël Coward.
Commissioned by Jane Sheldon with financial assistance from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Jane Sheldon (soprano), Helen Ayres (violin), Zoe Knighton (cello) and Anna Goldsworthy (piano)
Port Fairy Spring Music Festival, Lecture Hall, Port Fairy, Victoria, 12 October 2013
Program note

Three Northumbrian Songs (2011-12) 9 minutes

For soprano, harp and string quartet
1. Bonny at Morn
2. Maa Bonny Lad
3. Dance to Thi Daddy
Commissioned by Jane Sheldon

Willow Songs (2009) 20 mins

For soprano and mezzo-soprano, alto flute (=piccolo), clarinet in A (=bass clarinet), percussion and piano
Poems by Anne Stevenson
Commissioned by Halcyon with the generous financial support of Barbara Blackman
First performance by Halcyon (Alison Morgan, Jenny Duck-Chong , Sally Walker, Jason Noble, John Douglas, Sally Whitwell)
Trackdown Scoring Stage, Fox Studios, Sydney, 26 September 2009
Program note

Barleycorn (2006) 18 mins

For folksinger, oboe (=cor anglais), clarinet (=bass clarinet), bassoon, horn and piano
Commissioned by the Southern Cross Soloists, funded by a composer fellowship
from the Music Board of the Australia Council for the Arts.
First performance by Warren Fahey and Dave de Hugard (folk singers) and the Southern Cross Soloists
Bangalow St Park, Brisbane, 15 July 2006

Program note

Tales of the Supernatural: folksongs for voice and string quartet (2002) 31 mins

Commissioned by the Ian Potter Cultural Trust
First performance by Jane Edwards and the Australian String Quartet
Elder Hall, University of Adelaide, 5 March 2004
Program note

Learning to Howl (2001) 36 mins

For soprano, soprano saxophone (=clarinet, bass clarinet), harp and percussion
Texts from Lorrie Moore, Sappho, Emily Dickinson, Christina Rossetti, The Kanteletar, Ian Munro, Ann Timoney Jenkin, Queen Elizabeth I, Emily Brontë, Wang Wei and Elizabeth Smart
First performance by Belinda Montgomery (soprano), Margery Smith (Soprano sax, clarinet, bass clarinet), Daryl Pratt (percussion) and Marshall McGuire (harp)
Eugene Goossens Hall, Sydney, 9 March 2003
Program note

Epithalamium 3 mins

For tenor, flute and cello (1994)
First performance by Gerald English, Kathleen Gallagher and Sue-Ellen Paulsen
Piper's Brook Vineyard, Piper's Brook, Tasmania, February 1994

Epithalamium 5 mins

For mezzo-soprano and string quartet (1998)
First performance by Jenny Duck-Chong and Halcyon
The Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music, 6 October 2007

A Martian Sends a Postcard Home (1986) 12 mins

For tenor, horn and piano
Poem by Craig Raine
First performance by Gerald English, Gregory Hill and Peter Clarken
University of Tasmania, Hobart, 13 June 1987

Five Cabaret Songs (1985) 10 mins

For voice and variable instrumentation
Poems by Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud and Anon. (13th-century)
First performance by Marjanne Kweksilber and the Mini Dekkers Trio
Concertgebouw, Amsterdam, 1 March 1987

Sacred Places (1985) 12 mins

For tenor, flute (=picc, bass fl), bass clarinet, trombone, percussion, piano, cello and double bass
Poems by Christopher Reid
First performance by Gerald English and the Seymour Group conducted by the composer
Broadwalk Studio, Sydney Opera House, 9 August 1986

Est il paradis? (1981) 10 mins

For soprano, clarinet in C(=bass cl) and percussion (1 player)
Texts Anon. 13th-century French
First performance by Poppy Holden, Ian Mitchell and Nic Shipp
The Theatre in the Mill, University of Bradford, 30 November 1981
Program note

 

Voice and piano

In transit (2014 - 15)  15 mins

For piano and speaker
Words by the composer
Commissioned by Ian Munro, Roy Howat, Joel Sachs and Aura Go, with the support of a project grant from the Music Funds of the Australia Council for the Arts
First performance by Ian Munro (piano), Andrew Ford (speaker), Arts in the Valley Festival, Kangaroo Valley, NSW, 6 May 2017
Program note

Nonsense (2012)

For medium voice and piano
Poems by Edward Lear
1. The Owl and the Pussy-cat
2. The Quangle Wangle's hat
3. The Jumblies
First performance by Michael Lampard (baritone), Shirley Trembath (piano)
St Paul's Cathedral, Melbourne, 30 October 2013

Little Star (2010) 4 mins

For medium voice and piano
Words by Jane Taylor
First performance by Tobias Cole (countertenor) and Meriel Owen (harp), Canberra International Musica Festival, Printers' Workshop, Canberra, 30 April 2017

Three Shakespeare Songs (2006/09) 9 mins

For soprano and piano
1. Orpheus with his Lute (Henry VIII)
2. Chimney-sweepers (Cymbeline)
3. Winter Song (Love's Labours Lost)
Nos 1 and 3 commissioned by the Australian Festival of Chamber Music. For details of No 2, see below. First performance by Margaret Schindler and Kevin Power
Australian Festival of Chamber Music, Ballroom, Jupiter's Casino, Townsville, Queensland, 7 August 2009

Golden Slumbers (2008) 3 mins

For voice and piano
Poem by Thomas Dekker
First performance by Iva Bittová and Lisa Moore
Canberra International Music Festival, The Street Theatre, Canberra, 16 May 2008

Domestic Advice (2007) 16 mins

For soprano and piano
Texts from the Book of Proverbs, the Kanteletar and the Girl's Own Annual (1919)
Commissioned by Jane Edwards, funded by a composer fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Jane Edwards and David Miller
Manly Council Chambers, Sydney, 14 September 2008
Sung texts

Chimney-sweepers (2006) 4 mins

For soprano and piano
Text from Act IV of Shakespeare's Cymbeline
Commissioned by the Kangaroo Valley Arts Festival (Arts in the Valley) with funds from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Yvonne Kenny (soprano), Andrea Katz (piano)
Arts in the Valley, Kangaroo Valley, NSW, 21 April 2007
Program note

And now (1998) 2 mins

For high voice and piano
Words by Cathryn Strickland
First performance by Merlyn Quaife (soprano), Stephen Delaney (piano)
Neuer Konzertsaal, Universität für Musik und darstellende Kunst, Vienna, Austria, 12 January 2007

A Salt Girl (1994) 5 mins

For high voice and piano
Poems by Onakatomi no Yoshinobu, Oshikochi no Mitsune, The Emperor Koko, Akahito (trans. Kenneth Rexroth)
First performance by Gerald English and Helen O'Brien
Piper's Brook Vineyard, Piper's Brook, Tasmania, February 1994

A Terrible Whiteness (1984) 8 mins

For mezzo-soprano and piano
Poems by Elizabeth Smart
First performance by Elizabeth Campbell and Anthony Fogg
The National Library, Canberra, 16 November 1986

 

Voice and other instrument

No One Could Relax around Jezebel (2017) 14 mins

For soprano and percussion
Words by Anne Carson
Commissioned by Julian Burnside for Jane Sheldon and Claire Edwardes

Little Star (2010) 4 mins

For medium voice and harp
Words by Jane Taylor

The Birthday of My Life (from Learning to Howl) (2001) 3 mins

For soprano and harp
Words by Christina Rossetti
First performance by Jane Edwards (soprano), Marshall McGuire (harp)
Sydney Conservatorium of Music, Sydney, 18 March 2005

A Walk to the Japanese Garden (from Learning to Howl) 4 mins

For soprano and vibraphone (or harp)
Words by Ian Munro
First performance by Justine Anderson (soprano), Peter Neville (vibraphone)
Toorak Uniting Church, Melbourne, 25 September 2005

Three Songs for the Lady Pan (from Learning to Howl) 5 mins

For soprano and soprano saxophone
Words by Wang Wei, trans. G.W. Robertson
First performance by Belinda Montgomery (soprano) and Margery Smith
(soprano sax)
Government House, Sydney, 3 November 2004

Dancing with Smoke (1995) 9 mins

For high voice and harp
Poems by Christopher Reid, Martin Turner, Anne Ridler, Craig Raine, Thomas Shapcott
First performance by Gerald English and Marshall McGuire
Eugene Goossens Hall, Sydney, 5 November 1995

Epithalamium (1991) 3 mins

For tenor, violin and tubular bell
Text from Act IV of Shakespeare's The Tempest
First performance by Gerald English, Alice Evans and Michael Askill
Huntington Estate Winery, Mudgee, NSW, 30 November 1991
See also: voice and ensemble

Rap (1984) 6 mins

For baritone (and digital delay)
Poem by John Donne
First performance by Austin Allen
De IJsbreker, Amsterdam, February 1984

Wedding Songs (1981) 12 mins

For high voice and violin, or low voice and cello
Poems by Gerard Manley Hopkins, Beaumont & Fletcher, George Chapman, Robert Burns
First performance of low-voice version by Austin Allen and Ann Hart
St Patrick's Church, Finglas West, Dublin, 8 July 1981

 

Chamber

Never (2016) 11 minutes

For clarinet/bass clarinet. violin and piano
Commissioned by Plexus
First performance by Plexus, Melbourne Recital Hall, Melbourne, 29 May 2017
Program note

Sunrise with Wedding Dresses (2016) 5 mins

For string quartet
Commissioned by Ben Quilty

Contradance (2015) 13 minutes

1(=picc)-1-1(=bass cl)-1(=contrabsn) / 1-0-0-0 / pno / 1-1-1-1-1
Commissioned by Steven Alward for the Omega Ensemble to celebrate the 60th birthday of Mark Wakely
First performance by the Omega Ensemble
City Recital Hall, Sydney, 20 April 2016

Common Ground (2014) 13 mins

For two string quartets
Commissioned by Barbara Blackman for the Canberra International Festival of Music
First performance by New Zealand String Quartet and Tinalley String Quartet
Canberra International Music Festival, Fitters' Workshop, Canberra, 9 May 2015
Program note

Scherzo perpetuo (2014) 5 mins

For string quartet
Commissioned by the Flinders Quartet
First performance by the Flinders Quartet
Clocktower Centre, Moonee Ponds, Melbourne, 23 May 2015

Slow Air (2014)  8 mins

For trumpet, trombone and guitar
Commissioned for Ensemble Three by the University of Melbourne
First performance by Ensemble Three
Sydney Conservatorium of Music, 10 July 2014
Program note

String Quartet No 5 (2013) 15 mins

Commissioned by the Australian String Quartet
First performance by the Australian String Quartet
Adelaide Town Hall, Adelaide, 5 September 2013
Program note

String Quartet No 4 (2012) c. 10 mins

Commissioned by Julian Burnside QC for the NOISE
Program note

Cradle Song (2012) 4 mins

For string quartet - second movement of String Quartet No 3
First performance by the Shanghai Quartet
Melbourne International Arts Festival, Collins St Baptist Church, Melbourne, 21 October 2013

String Quartet No 3 (2012) 18 mins

Commissioned by the Brodsky Quartet with with financial assistance from the Australian Government through the Australia Council, its arts funding and advisory body
First performance by the Brodsky Quartet
Queensland Music Festival, Powerhouse, Brisbane, 18 July 2013
Program note

The Scattering of Light (2010) 15 mins

For violin, viola, cello and piano
Commissioned by the University of Queensland
First performance by Elizabeth Sellars, violin, Patricia Pollett, viola, Patrick Murphy, cello and Liam Viney, piano
Customs House, Brisbane, 10 December 2010
Program note

Nine Fantasies about Brahms (2009–10) 20 mins

For violin, cello and piano
Commissioned by TriOz with financial assistance from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by TriOz
Chevalier College, Bowral, NSW, 4 September 2010
Program note

The Spirit of the Staircase (2009) 4 mins

For violin, cello and piano
Commissioned by TriOz with financial assistance from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by TriOz
City Recital Hall, Angel Place, Sydney, 17 November 2009
Program note

Variation on a Waltz by Schubert (2009) 2 mins

For violin, cello and piano
Commissioned by the Seraphim Trio with the support of Ars Musica Australis
First performance by the Seraphim Trio
Independent Theatre, North Sydney, 8 October 2009

On Winter's Traces (2009) 5 mins

For piccolo, bass clarinet, piano, 2 violins, viola and cello
Commissioned by the Australia Ensemble in celebration of its 30th birthday
First performance by the Australia Ensemble
Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney, 18 September 2009

Chorales from an Ox Life (2007/09) 9 mins

For viola, cello and double bass
First performance by Christa Jardine (viola), Richard Vaudrey (cello), Douglas Rutherford (double bass)
Australian National Academy of Music, Melbourne, 23 April 2009
Program note
See also: Instrumental

Sculthorpe Dreaming (2009) 2 mins

For string quartet
Commissioned by Arts in the Valley (Kangaroo Valley, NSW) to mark Peter Sculthorpe's 80th birthday
First performance by the Goldner Quartet
Kangaroo Valley Golf and Country resort, Kangaroo Valley, NSW, 3 May 2009

A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No. 2) (2006) 10 mins

Commissioned by Pamela Pearce and Wally Patterson
First performance by Grainger Quartet
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music, 5 November 2006
Program note

Oma kodu (2006) 8 mins

For clarinet in A and string quartet
Commissioned by Colin Gray and Jenny Kena
First performance by Catherine McCorkill (clarinet), Australia Ensemble
Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney, 19 May 2007

Program note

Sad Jigs (2005) 7 mins

For 2 violins, viola, cello and double bass
Commissioned by Sydney Symphony Orchestra for its 2005 fellows.
(see also Chamber Orchestra)
First performance by String Fellows of Sydney Symphony Orchestra
Sydney Conservatorium of Music, 10 July 2005
Program note

After the Ball Was Over (2003) 6 mins

For percussion quartet
Five waltzes from The Waltz Book arranged for tuned percussion.
First performance by students of the Australian Youth Orchestra National Music Camp
Australian National University, Canberra, 16 January 2004

Chamber Concerto No. 4 (2002) 13 mins

For flute (=picc); clarinet (=bass cl), piano, 2 violins, viola and cello
Commissioned by the Australia Ensemble
First performance by the Australia Ensemble
Sir John Clancy Auditorium, University of New South Wales, Sydney, 18 October 2003
Program note

Hymn to the Sun (1999) 2 mins
After Mesomedes of Crete

For clarinet, celesta and harp
First performance by Peter Jenkin, Daryl Pratt and Alice Giles
Kowmung Music Festival, Abercrombie Caves, NSW, 27 March 1999

Icarus drowning (1998) 18 mins

For clarinet (=bass cl), percussion (=celesta), harp, string quartet and two off-stage percussionists
First performance by Kowmung Music Festival Ensemble conducted by the composer
Kowmung Music Festival, Abercrombie Caves, NSW, 27 March 1999
Program note

Tattoo (1998) 20 mins

For 12 timpani (6 players) and 4 pianos
First performance by Sprung Percussion, Stephanie McCallum, Robert Curry, James Rydge and Tamara Anna Cislowska, conducted by Daryl Pratt
Sydney Spring International Festival, Eugene Goossens Hall, Sydney, 29 August 1998
Program note

Jouissance (1993) 3 mins

For 2 trumpets and vibraphone
First performance by members of Australian Chamber Orchestra conducted by Richard Tognetti
Concert Hall, Sydney Opera House, 10 July 1993

Palindrome: Jesus Meets St Veronica (1993) 4 mins

For clarinet, percussion and double bass
First performance by Peter Jenkin, David Montgomery and Kees Boersma
Museum of Contemporary Art, Sydney, 9 April 1993

Alchemy (1991) 11 mins

For percussion quartet
First performance by Synergy
Eugene Goossens Hall, Sydney, 3 May 1992

Pastoral (1991) 11 mins

For 3 violins, 2 violas, 2 cellos and double bass
First performance by the Tasmanian Symphony Chamber Players
St Helens, Tasmania, 30 September 1991

Ringing the Changes (1990) 10 mins

For piccolo, bass clarinet and piano
First performance by HET Trio
De IJsbreker, Amsterdam, October 1990

Chamber Concerto No.3: In Constant Flight (1988) 15 mins

For solo violin, flute (=picc, alto fl), clarinet (=bass cl), percussion (1 player), piano and cello
Solo part is virtually identical to Like Icarus Ascending (see under Instrumental)
First performance by Robert Davidovici and Terra Australis Incognita conducted by Matthias Kriesberg
Houston International Festival, Rice University, Houston, Texas, 10 April 1988

On Canaan's Happier Shore (1987) 12 mins

For clarinet (=bass cl), mandolin, guitar, percussion (1 player), violin, viola, double bass and tape
First performance by ELISION Ensemble conducted by Robert Smallwood
Victorian College of the Arts, Melbourne, 28 April 1987

Deep Blue (1986) 15 mins

For flute (=picc), clarinet (=bass cl), trombone, percussion (1 player), piano (=elec org), violin and cello
First performance by the Magpie Musicians conducted by the composer
Broadwalk Studio, Sydney Opera House/ABC-FM Stereo, October 1986

String Quartet No 1 (1985) 11 mins

First performance by the Sydney String Quartet
ABC-FM Stereo, September 1989

Four Winds (1984, rev. 1999) 12 mins

For saxophone quartet
First performance by Het Rijnmond Saxofoon Kwartet
Delft, Netherlands, 28 September 1985
Program note

Chamber Concerto No.2: Cries in Summer (1983) 10 mins

For flute (=picc, alto fl, bass fl), clarinet (=bass cl), violin, viola and cello
First performance by the Australia Ensemble conducted by the composer
University of NSW, Sydney, 28 October 1984

Pit (1981, rev. 1999) 9 mins

For bass clarinet, piano and double bass (all amplified)
First performance by AustraLYSIS
Joseph Post Auditorium, Sydney Conservatorium of Music, 21 September 1990

Bright Ringing Morning (1981) 12 mins

For 2 flutes (=picc), bass clarinet, trombone, percussion (3 players), 2 cellos and 2 double basses
First performance by Lontano conducted by Odaline de la Martinez
BBC Radio 3, March 1984

Chamber Concerto No.1 (1979) 16 mins

For flute (=picc), clarinet, piano, violin (=viola) and cello
First performance by the Aulos Ensemble conducted by the composer
The Theatre in the Mill, University of Bradford, 7 June 1980

 

Instrumental (solo and duo)


Lin-lan-lone (2016) 3 minutes
for carillon
Commissioned by the National Carillon, Canberra
First performance by Thomas Laue, Canberra International Music Festival, National Carillon, Canberra, 5 May 2017
Program note

Fanfare for Neverland (2016)  3 mins
for solo trumpet

Once upon a time there were two brothers... (2013) 16 mins

For solo flute (and speaking voice)
Words by the composer, based on Jakob and Wilhelm Grimm's story 'The Singing Bone'
Commissioned for Sally Walker under the terms of the Albert H Maggs Prize (2012)
First performance by the Sally Walker
Melbourne International Arts Festival, Collins St Baptist Church, Melbourne, 21 October 2013

Untuning the Sky (2013) 37 mins

Two solo instruments, pre-recorded voices and instruments
Commissioned by the Australian National Academy of Music and the Australian Broadcasting Corporation
(see also Radiophonic)

On Reflection (2012-13) 9 mins

For two pianos
Commissioned by the School of Music, University of Queensland
First performance by Liam Viney and Anna Grinberg
Sunday Live, ABC Centre, Brisbane, 21 September 2014

Cradle Song (2012) 4 mins

For violin and piano
First performance by Michele Walsh (violin), Stephen Emmerson (piano)
Ian Hanger Recital Hall, Queensland Conservatorium of Music, Brisbane, 24 August 2012

You Must Sleep, but I Must Dance (2010) 20 mins

For viola and percussion
Commissioned by the University of Sydney and the Dean and Principal of the Sydney Conservatorium of Music, to celebrate the 100th anniversary of the Sydney Conservatorium of Music
First performance by Roger Benedict (viola), Daryl Pratt (percussion)
Sydney Conservatorium of Music, 17 October 2012
Program note

The Tears of Geertje Dircx (2008) 3 mins

For two clarinets
Commissioned by Duo Stump-Linshalm
First performance by Petra stump and Heinz-Peter Linshalm
Alte Schmiede, Vienna, Austria, 13 June 2008
Program note

Chorales from an Ox Life (2007) 9 mins

For viola and double bass
First performance by Heidi von Bernewitz and Robert Nairn
Esber Recital Hall, Penn State University, Pennsylvania, 25 March 2008
(see also: Ensemble)
Program note

Lullaby and Fire Dance (2003/07) 8 mins

For 2 violins
For Tor Fromyhr
First performance by James Cuddeford and Natsuko Yoshimoto
Sydney Conservatorium of Music, Sydney, 23 November 2008
Program note

Bagpipe Music (2007) 8 mins

For recorder (alto/tenor) and harp
Commissioned by Marshall McGuire
First performance by Genevieve Lacey and Marshall McGuire
Utzon Room, Sydney Opera House, 23 September 2007

Folly (2007) 15 mins

For solo piano
Commissioned by Michael Kieran Harvey, funded by a composer fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Michael Kieran Harvey
The Recital Hall, University of Tasmania Conservatorium of Music, Hobart, 11 October 2007

Thin Air (2007) 6 mins

For solo piano
Commissioned by the Sydney International Piano Competition
First performance by Hoang Pham
Sydney International Piano Competition, Seymour Centre, Sydney, 21 July 2008

Soave sia il vento (2005) 4 mins

For vibraphone and marimba
Commissioned by Callum Moncrieff, funded by a composer fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Defying Gravity (Callum Moncrieff, marimba, and Kitt Byfield, vibraphone)
West Australian Academy of Performing Arts, Perth, 9 September 2005
Program note

Broadway Boogie-Woogie (2005) 4 mins

For solo piano
Commissioned by Marcel Worms, funded by a composer fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts.
First performance by Marcel Worms (piano)
Stedelijk Museum, Amsterdam, Netherlands, 15 October 2005
Program note

War and Peace (2004) 15 mins

For violin and percussion
Commissioned by Claire Edwardes, funded by a composer fellowship from the Music Board of the Australia Council for the Arts
First performance by Antipoduo (Sarah Oates, violin & Claire Edwardes, percussion)
Noordekerk, Amsterdam, Netherlands, 29 January 2005
Program note

The Crantock Gulls (2004) 8 mins

For 2 drummers, each with five drums
First performance by Match Percussion (Daryl Pratt & Alison Eddington)
Sydney Conservatorium of Music, Sydney, 23 March 2005
Program note

The Armed Man (2004) 6 mins

For snare drum, 5 tom-toms, sizzle cymbal, hi-hat and bass drum (one player)
First performance by Claire Edwardes
Sydney Conservatorium of Music, Sydney, 14 August 2005
Program note

Robertson Fanfare (2004) 30 secs

For 2 trumpets
First performance by David Ricketts and Fiona Thomas
Robertson Community Technology Centre, Robertson NSW, 30 April 2004

Extended Radiance (2004) 13 mins

For electroacoustic harp
First performance by Alice Giles,
Canberra Museum, Canberra, 15 March 2004

d'amore (2004) 5 mins

For oboe d'amore and harpsichord
Commissioned by Geoffrey Burgess
First performance by Geoffrey Burgess (oboe d'amore) and Elaine Funaro (harpsichord)
Old Darlington School, Sydney, 8 August 2004

Five Studies in Radiance (2003) 13 mins

For harp
First performance by Alice Giles
ANU School of Music, Canberra, 19 September 2004

Sounds and sweet airs (2003) 6 mins

For flute and clarinet
First performance by Nano,
Ars Musica, Aub, Germany, 14 February 2004
Program note

Fear no more... (2003) 5 mins

For piano
Commissioned by Ananda Sukarlan
First performance by Ananda Sukarlan,
Auckland University, Auckland, New Zealand, 25 July 2003
Program note

Snatches of Old Lauds (2002) 5 mins

For solo bass clarinet (with optional drone)
First performance by Henri Bok
Aspekte Festival, Salzburg, Austria, 2 March 2003
Program note

The Waltz Book (1998-2002) 60 mins

For solo piano
Commissioned by Ian Munro
First performance by Ian Munro
Recital Hall, Tasmanian Conservatorium of Music, Hobart, 22 March 2003
Program note

Asides on the Oboe (2002) 9 mins

For solo oboe
First performance by David Nuttall, School of Music
Australian National University, Canberra, 10 December 2003
Program note

The very end of harvest (2000, under revision) 10 mins

For viola and piano
First performance by Patricia Pollett and Roger Smalley
University of Western Australia, Perth, August 2000

Winterreise (2000) 2 mins

For sleigh bells
First performance by Peter Neville Rechabite Hall, Melbourne, November 2000

Rough Magic (1996) 8 mins

For harp
Commissioned by Marshall McGuire.
First performance by Marshall McGuire
Adelaide Festival, Elder Hall, Adelaide, 12 March 1996

Dark Side (1995, rev. 1999) 8 mins

For amplified double bass
First performance by Robert Nairn
St Lawrence Arts Centre, Sydney, 9 June 1996

Female Nude (1994) 5 mins

For amplified alto flute
Solo version of second movement of Mondriaan
First performance by Kathleen Gallagher
Small Hall, University of Bradford, June 1995

Memorial (1994) 11 mins

For amplified cello and digital delay
First performance by David Pereira
Balmain Town Hall, Sydney, 25 September 1994
Program note

Getting Blue (1993) 3 mins

For alto saxophone and vibraphone
First performance by Duo Contemporain
The Loft, Cologne, October 1994

Composition in Blue, Grey and Pink (1993) 5 mins

For five drums (different sizes, same family)
Solo version of third movement of Mondriaan
First performance by Sue Dennis
Old Darlington School, University of Sydney, 5 August 1994

Mondriaan (1993) 15 mins

For flutes (1 player) and percussion
i Composition with Yellow Square
For piccolo and metal percussion
ii Female Nude
For amplified alto flute and wooden percussion (also alto flute solo: see above)
First performance of movements i-ii by Strange Attractions
Old Darlington School, University of Sydney, 29 October 1993
iii Composition in Blue, Grey and Pink
For bass flute and drums (also percussion solo: see above)
First performance of movement iii by Lamorna Nightingale and Josh Hill
Art Gallery of NSW, Sydney, 9 August 2009
N.B. Individual movements may be performed separately

Becalmed (1993) 11 mins

For amplified bass flute
First performance by Laura Chislett
Joseph Post Auditorium, Sydney Conservatorium of Music, 12 August 1995
Program note

. . . les débris d'un rêve (1992) 7 mins

For piccolo (and electronic reverb)
First performance by Kathleen Gallagher
Old Darlington School, University of Sydney, 9 October 1992

At a slight angle . . . (1991) 5 mins

For bass clarinet
First performance by Bronwen Jones
Bloomingdale's House of Music, New York City, October 1992

Clarion (1990) 5 mins

For alto clarinet
First performance by Harry Sparnaay
De Bleeker, Haarlem, September 1991

Clarion
Arranged for alto saxophone
(by James Nightingale 1997)
First performance by James Nightingale
Sydney Classical Saxophone Convention, Recital Hall, Sydney Conservatorium of Music, April 1998

The Art of Puffing: 17 elegies for Thomas Chatterton (1989) 27 mins

For bass clarinet (=alto sax) and percussion (1 player)
Commissioned by Duo Contemporain.
First performance by Duo Contemporain
De Link, Tilburg, Netherlands, November 1992

Tuba mirum (1989) 12 mins

For 2 bass trombones
Commissioned by Charles MacInnes
First performance by Charles MacInnes and Trevor Jones
The Kirk, Sydney, 30 May 1989

Spinning (1988) 5 mins

For alto flute
First performance by Tara Helen O'Connor
Aspen Festival, Aspen, Colorado, 4 July 1988

A Whole Lot of Shaking (1988, rev. 1999) 7 mins

For cello and piano
First performance by Symeron
Eugene Goossens Hall, Sydney, May 1994
First performance of revised version by André Emilianoff and Lisa Moore
Anthology Film Archive, New York City, April 1999

Swansong (1987) 5 mins

For viola
First performance by Nicole Saintilan
Music Auditorium, University of Wollongong, 25 May 1989
Program note

A Kumquat for John Keats (1987) 8 mins

For piano
First performance by Lisa Moore
The National Library, Canberra, June 1987

Foolish Fires (1985) 11 mins

For clarinet in A(=bass cl) and piano
First performance by Murray Khouri and Stephanie McCallum
Music Auditorium, University of Wollongong, April 1986

Like Icarus ascending (1984) 12 mins

For violin
First performance by Dene Olding
Sir John Clancy Auditorium, University of New South Wales, Sydney, 28 October 1984

Boatsong (1982) 12 mins

For bass clarinet(=alto sax) and marimba(=vibes, gongs)
First performance by Duo Contemporain
De Suite, Amsterdam, 2 May 1983
Program note

Portraits (1981) 8 mins

For piano
First performance by Peter Donohoe
Huddersfield Contemporary Music Festival, St Paul's Hall, Huddersfield, 25 November 1982

 

Radiophonic

Untuning the Sky (2013) 37 mins

Text by John Dryden
In collaboration with Genevieve Lacey (recorders), Phil Slater (trumpet), Gondwana Voices, the musicians of the Australian National Academy of Music, Jim Atkins (sound engineering/production)
Commissioned by the Australian National Academy of Music and the Australian Broadcasting Corporation
First broadcast, ABC Classic FM, 23 November 2013

(see also Instrumental)

Elegy in a Country Graveyard (2007) 25 mins

For mixed choir, band (flexible instrumentation) and prerecorded sounds
Funded by the NSW Ministry for the Arts in association with ABC Radio
Program note
(see also: Choral)

Deirdre of the Sorrows (1989) 28 mins

Text by Martin Buzacott
In collaboration with Martin Buzacott (voice), Gerald English (ten), Geoffrey Collins (picc/bfl), Michael Askill (perc), Sydney Children's Choir conducted by Lyn Williams, David Chandler (producer), Belinda Webster (technical producer)
Tape made in Studio C, 2MBS-FM, Sydney
First broadcast 2MBS-FM, June 1989

 

Music for young performers

24 Unusual Things to Do with a Violin (1994)

Violin (approx. Grade 3)

Eight Australian Birds Discover the Music of the Twentieth Century (1989)

Piano (Grades 2/3/4)
i) An emu emulates Alban Berg
ii) A brolga behaves like Bartók
iii) A lyre-bird in love with Ligeti
iv) A parrot preens to Arvo Pärt
v) A kookaburra considers Cage
vi) A galah gawps at Glass
vii) A scrub fowl succumbs to Sculthorpe
viii) A common mynah mocks Messiaen

The World Knot (1987-88) 75 mins

Opera
Libretto by Graham Devlin
Principal roles:
Rev. Henry Smallmind (largely spoken)
Victoria Smallmind (largely spoken)
Igjugarjuk (baritone)
There are many other small roles (some of which may be doubled), which should be taken from a chorus of 20-40 singers
On-stage instruments: 2-1-1-1 / 1-1-0-0 / 3 perc / 1-0-0-0-1
Off-stage string orchestra (or tape)

First performance by students and staff of Sydney Grammar School, Theodore Piekos, Susan Khouri (conductors), James Hannah (producer)
Sydney Grammar School, 28 October 1988

The Piper's Promise (1986-87) 55 mins

Opera
Libretto by Sue Rowley and Jim Falk
Principal roles:
Piper (dancer)
The Chairman (tenor)
Jack (tenor)
Joy, the Crane Chaser (soprano)
Joy's Daughter (soprano)
Fool (spoken)
All roles except Piper and The Chairman may be taken by young (9-18 years) and/or inexperienced performers
Chorus
2-0-2-0 / 0-2-0-0 / 4 recorders / elec guit / 1 perc / pno (4 hands) / strings / tape
(N.B. 1st trumpet, percussion and string section leaders should be professional or experienced players; other parts are relatively simple.)

First performance by School of Creative Arts, University of Wollongong
Bill Paton (Piper), Gerald English (The Chairman), David Vance (conductor), Des Davis (producer), Richard Hook (designer)
Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, 30 September 1988

 

Arrangements

Sometimes I Feel Like a Motherless Child (2015) 2 mins
African-American Spiritual
SSAATB or SSATBarB
First performance by the Choir of St John's Cathedral, Brisbane, conducted by Graeme Morton
St john's Cathedral, Brisbane, 13 December 2015

Estampie (1999) 2 minutes
13th century English
For clarinet, darabouka, harp and string quartet
First performance by the Kowmung Music Festival Ensemble
Kowmung Music Festival, Abercrombie Caves, NSW, 27 March 1999

Beautiful Dreamer (1997) 3 mins
by Stephen C. Foster
SATB chorus

Patapan (1992) 1 min
Anon. 17th-century Burgundian Christmas carol
2 (2=picc)-2-2-2 / 4-2-3-1 / 2 perc / hp / strings
First performance by the Australian Youth Orchestra conducted by Graham Abbott


 

 
© 2015