Andrew Ford, photo  Jim Rolon 2005
HomeNewsBiographyCompositionsCDsPress commentBooksSelected writingsContacts
 


Performances - archive

Performances 2003
Performances 2004
Performances 2005
Performances 2006
Performances 2007
Performances 2008
Performances 2009
Performances 2010
Performances 2011
Performances 2012
Performances 2013
Performances 2014

 

Performances 2003

March 2: world premiere
Snatches of Old Lauds, Henri Bok (bass clarinet), Aspekte Festival, Salzburg, Austria

March 9: world premiere
Learning to Howl, Belinda Montgomery (soprano), Margery Smith (soprano saxophone, clarinets), Daryl Pratt (percussion), Marshall McGuire (harp), Eugene Goossens Hall, Sydney

March 15:
Four Winds, Continuum Sax, Tapp Gallery, Sydney

March 21:
Composition in blue, grey and pink, Alison Eddington & Daryl Pratt (percussion), Queensland Conservatorium of Music, Brisbane

March 22: world premiere
The Waltz Book, Ian Munro (piano), Recital Hall, Tasmanian Conservatorium of Music, Hobart

March 23:
The Waltz Book, Ian Munro (piano), Sir Raymond Ferrall Centre, University of Tasmania, Launceston

April 6:
Composition in blue, grey and pink, Alison Eddington & Daryl Pratt (percussion), West Australian Academy of the Performing Arts, Perth

April 7:
Ringing the Changes, artresonanz trio, Kulturzentrum bei den Minoriten, Graz, Austria

April 11:
Composition in blue, grey and pink, Alison Eddington & Daryl Pratt (percussion), Elder Hall, Adelaide

April 15:
The Waltz Book (extracts), Simon Docking (piano), Music Room, Scotia Festival Centre, Halifax, Nova Scotia, Canada

May 11:
Snatches of Old Lauds, Henri Bok (bass clarinet), Hortus Botanicus, University of Leiden, Netherlands

May 29:
Ringing the Changes, KAIDA Trio, Santa Cruz, Tenerife

July 5:
Like Icarus ascending, Rohan Smith (violin), Toronto International Festival of Chamber Music, Centre for the Arts, Toronto, Canada

July 20 - 28:
Snatches of Old Lauds, Henri Bok (bass clarinet), Julian Menéndez Clarinet Course, Avila, Spain

July 25: world premiere
Fear no more . . . , Ananda Sukarlan (piano), Auckland University, Auckland, New Zealand

August 18:
Fear no more . . . , Ananda Sukarlan (piano), Magdalena Palace, Santander, Spain

August 28:
Fear no more . . . , Diana Blom (piano), Performance Space, University of Western Sydney, Penrith, NSW

September 12, 13:
Fear no more . . . , Diana Blom (piano), Riverside Theatre, Parramatta, Sydney

September 20:
Dance Maze, New Juilliard Ensemble, conducted by Joel Sachs, Juilliard Theatre, New York City, USA

September 24:
Fear no more . . . , Ananda Sukarlan (piano), Gamle Logen, Oslo, Norway

September 26:
Tattoo, ANU DRUMatix, conducted by Gary France, Llewellyn Hall, Australian National University, Canberra

September 28:
Fear no more . . . , Ananda Sukarlan (piano), Rundetaarn, Copenhagen, Denmark

October 1:
Fear no more . . ., Simon Docking (piano), Scotia Festival Music Room, Halifax, Nova Scotia. Canada

October 16:
Four Winds, Continuum Sax, Music Cafe, Conservatorium of Music, Sydney

October 18: world premiere
Chamber Concerto No. 4, Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney

October 20:
The Waltz Book, Ian Munro (piano), The Studio, Sydney Opera House

October 25:
The Waltz Book, Ian Munro (piano), Melbourne Festival, St John's Southgate, Melbourne

November 2:
R inging the Changes, Ensamble 3, Festival Internacional Cervantino, Guanajuato, Mexico

November 4:
Getting Blue, Bennelong Ensemble, Prince Michael Hall, Dean Close School, Cheltenham, England

November 10:
Dark Side, Robert Nairn (amplified double bass), Esber Recital Hall, Penn State University, USA

November 26:
Getting Blue, Bennelong Ensemble, Swinburne Hall, Colchester Institute, Colchester, England

November 30:
Ringing the Changes, KAIDA Trio, Kunsthuis13, Velp, Netherlands

December 10: world premiere
Asides on the oboe, David Nuttall (oboe), New Music Australia, ABC Classic FM

December 12:
Composition in Blue, Grey and Pink, Karak Percussion, Judith Wright Centre of Contemporary Arts, Brisbane

 

Performances 2004

January 9:
The Waltz Book, Jonathan Wilson (piano), Jonathan Ng (piano), Yannick Cholet (piano), Lisa Moore (piano), National Music Camp, Fairfax Theatre, National Gallery of Australia, Canberra

January 16: world premiere
After the Ball Was Over, Percussion Ensemble directed by Tim White, National Music Camp, Llewellyn Hall, ANU School of Music, Canberra

January 17: world premiere
Manhattan Epiphanies ('Motherwell at the Guggenheim' [wp] and 'Blue Poles'), Christina Katsimbardis (violin), Amadio Chamber Orchestra, conducted by John Harding, National Music Camp, Llewellyn Hall, ANU School of Music, Canberra

February 14: world premiere
Sounds and sweet airs, Nano, Ars Musica, Aub, Germany

February 15, 16:
Palindrome: St Veronica, Beat 'n' Blow Festival, Osterlund, Sweden

March 4:
After the Ball Was Over, Elder Conservatorium Mallet Ensemble, Adelaide Festival Writers' Week, Pioneer Women's Gardens, Adelaide

March 5: world premiere
Tales of the Supernatural, Jane Edwards (voice), Australian String Quartet, Adelaide Festival, Elder Hall, Adelaide

March 9:
The Waltz Book (excerpts), Gerard Willems (piano), Adelaide Festival, Elder Hall, Adelaide

March 15: world premiere
Extended Radiance, Alice Giles (electroacoustic harp), Canberra Museum and Gallery, Canberra

March 26:
Swansong, William Lane (viola), Meadowbank Winery, Richmond, Tasmania

April 3:
Tales of the Supernatural, Jane Edwards (voice), Australian String Quartet, Dunkeld

April 9:
Palindrome: St Veronica, Catherine McCorkill (clarinet), Alison Eddington (percussion), Maxime Bibeau (double bass), Town Hall, Sydney

April 20:
Fear no more . . . , Ananda Sukarlan (piano), Auditorio Nacional, Madrid, Spain

April 30: world premiere
Robertson Fanfare, David Ricketts and Fiona Thomas (trumpets), Robertson Community Technology Centre, Robertson NSW

May 22:
Swansong, Patricia Pollett (viola), Queensland Conservatorium of Music, Brisbane

May 29:
Extended Radiance, Alice Giles (electroacoustic harp), School of Music, Australian National University, Canberra

July 10:
Snatches of Old Lauds, Heikki Nikula (bass clarinet), Time of Music Festival, Viitasaari, Finland

July 12:
Fear no more . . ., Ananda Sukarlan (piano), Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

July 18:
Fear no more . . ., Ananda Sukarlan (piano), Eugene Goossens Hall, Sydney

July 24, 25, 26:
Fear no more . . ., Ananda Sukarlan (piano), The Plastic Jungle, Jakarta, Indonesia

August 8: world premiere
d'amore, Geoffrey Burgess (oboe d'amore), Elaine Funaro (harpsichord), Old Darlington School, Sydney

September 1:
After the Ball Was Over, Defying Gravity directed by Tim White, West Australian Academy of Performing Arts, Perth

September 4:
After the Ball Was Over, Defying Gravity directed by Tim White, University of Western Australia, Perth

September 19: world premiere
Five Studies in Radiance, Alice Giles (harp), ANU School of Music, Canberra

October 5:
Snatches of Old Lauds, Richard Haynes (bass clarinet), Griffiths University Conservatorium of Music, Brisbane

October 9:
Learning to Howl, Merlyn Quaife (soprano), Lachlan Davidson (soprano sax, clarinets); Marshall McGuire (harp); Peter Neville (percussion)
Sounds and sweet airs, Jean Penny (flute), Lachlan Davidson (clarinet), Melbourne Festival in association with hutes, BMW Edge, Federation Square, Melbourne

October 27:
Tattoo, Student Percussion Ensemble conducted by Daryl Pratt, Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

November 3: world premiere
Three Songs for the Lady Pan (from Learning to Howl), Belinda Montgomery (soprano), Margery Smith (soprano saxophone), Government House, Sydney

November 6:
d'amore, Geoffrey Burgess (oboe d'amore), Elaine Funaro (harpsichord), Clark University, Worcester, Massachusetts, USA

November 7:
d'amore, Geoffrey Burgess (oboe d'amore), Elaine Funaro (harpsichord), Mt Holyoke College, South Hadley, Massachusetts, USA

November 26:
Tattoo, Student Percussion Ensemble conducted by Daryl Pratt, Atrium, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

December 2:
Snatches of Old Lauds, Richard Doumani (bass clarinet), Huntington Estate Music Festival, Mudgee NSW

December 3:
Manhattan Epiphanies ('Motherwell at the Guggenheim' and 'Blue Poles'), Helena Rathbone (solo violin and director), Australian Chamber Orchestra, Huntington Estate Music Festival, Mudgee NSW

 


Performances 2005

January 8:
Manhattan Epiphanies ('Rothko I'; 'Utopia Parkway'), Margaret Greene Chamber Orchestra conducted by John Harding, National Music Camp, Robert Blackwood Hall, Monash University, Melbourne

January 29: world premiere
War and Peace, Antipoduo (Sarah Oates, violin, and Claire Edwardes, percussion), Noorderkerk, Amsterdam, Netherlands

March 3:
Swansong, Patricia Pollett (viola), Sydney Grammar School, Sydney

March 18: world premiere
The Birthday of My Life, Jane Edwards (soprano), Marshall McGuire (harp), Sydney Conservatorium of Music, Sydney

March 23: world premiere
The Crantock Gulls, Match Percussion (Alison Eddington & Daryl Pratt), Sydney Conservatorium of Music, Sydney

April 15:
Manhattan Epiphanies ('Utopia Parkway', 'Rothko II' and 'Blue Poles'), West Australian Symphony Orchestra, conducted by John Harding, Art Gallery of Western Australia, Perth

April 16:
The Birthday of My Life, Jane Edwards (soprano), Marshall McGuire (harp), Noosa Musical Society, Good Shepherd Lutheran Centre, Noosaville, Queensland

April 28
The Crantock Gulls, Duo Vertigo, Korzo Theater, The Hague, Netherlands

May 2:
Sounds and Sweet Airs; Rough Magic, The Seymour Group, Belvoir St Theatre, Sydney

May 3:
Sounds and Sweet Airs, The Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of New South Wales, Sydney

May 7:
The Birthday of My Life, Jane Edwards (soprano), Marshall McGuire (harp), St Paul's Church, Griffith ACT

June 3:
Swansong, Patricia Pollett (viola), International Viola Congress, The Musicians' Union Centre, Reykjavik, Iceland

July 10:
Dance Maze, Sydney Symphony Orchestra, conducted by Reinbert de Leeuw, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

July 10: world premiere
Sad Jigs, Sydney Symphony Orchestra Fellows, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

June 15:
d'amore, Geoffrey Burgess (oboe d'amore), Elaine Funaro (harpsichord), Boston Early Music Festival, Dartmouth Room, Radisson Hotel, Boston, MA, USA

July 24:
Five Cabaret Songs, Grevillea Ensemble, Crows Nest Performing Arts Centre, Sydney

July 27:
The Waltz Book (excerpts), Vyacheslav Novikov (piano), Kuhmo Chamber Music Festival, Kuhmo Arts Centre, Kuhmo, Finland

July 28:
Snatches of Old Lauds, Henri Bok (bass clarinet), Avila, Spain

August 14: world premiere
The Armed Man, Claire Edwardes (percussion), Sydney Conservatorium of Music, Sydney

August 20:
Four Winds, Continuum Sax, Sydney Conservatorium of Music

September 11:
Sad Jigs, Sydney Symphony Orchestra Fellows, Blacktown Arts Centre, Blacktown, Sydney

September 25: world premiere
A Walk to the Japanese Garden (wp); The Armed Man; Winterreise, Justine Anderson (voice), Peter Neville (percussion), Toorak Uniting Chruch, Melbourne

October 9:
A Ruined Waltz for Ross Bolleter (from The Waltz Book), Ross Bolleter (piano and ruined piano), Perth Institute of Contemporary Art, Perth

October 9: world premiere
Soave sia il vento, Defying Gravity (Callum Moncrieff, marimba, and Kitt Byfield, vibraphone), West Australian Academy of Performing Arts, Perth

October 15: world premiere
Broadway Boogie-Woogie, Marcel Worms (piano), Stedelijk Museum, Amsterdam, Netherlands

October 23:
Sad Jigs, Sydney Symphony Orchestra Fellows, Eugene Goossens Hall, Sydney

October 26:
Soave sia il vento, Defying Gravity (Callum Moncrieff, marimba, and Kitt Byfield, vibraphone), West Australian Academy of Performing Arts, Perth

October 27:
The Crantock Gulls, Match Percussion (Daryl Pratt & Alison Edington), Newington College, Sydney

October 30:
Soave sia il vento, Defying Gravity (Callum Moncrieff, marimba, and Kitt Byfield, vibraphone), Government House Ballroom, Perth

November 5:
The Crantock Gulls, Match Percussion, Percussive Arts Society International Convention, Columbus, Ohio, USA

November 7:
The Crantock Gulls, Match Percussion, Queens College, City University of New York, NY, USA

November 9:
The Crantock Gulls, Match Percussion, New York University, New York, NY, USA

November 11:
Broadway Boogie-Woogie, Michael Kieran Harvey (piano), Pilgrim Church, Flinders St, Adelaide

November 14:
The Crantock Gulls, Match Percussion, University of North Texas, Denton, TX, USA

November 18:
The Crantock Gulls, Match Percussion, University of Miami, FL, USA

November 28:
The Crantock Gulls, Match Percussion, University of Califonia, San Diego, CA, USA

November 29:
Fear no more . . . , Gabriella Smart (piano), Jurlique Herb Farm Series, Mount Barker, South Australia

December 7:
The Crantock Gulls, Match Percussion, Percussive Arts Society, Smith Recital Hall, University of Illinois, Urbana-Champaign, IL, USA

December 10:
The Crantock Gulls, Match Percussion, Capistrano Hall, California State University, Sacramento, CA, USA

December 10: world premiere
An die Musik, Adelaide Chamber Singers, conducted by Carl Crossin, St Peter's Cathedral, Adelaide

 


Performances 2006

January 14: world premiere
Sad Jigs (version for string orchestra), John Hopkins Chamber Orchestra, conducted by Helena Rathbone, AYO National Music Camp, Llewellyn Hall, Canberra

January 24:
Tales of the Supernatural, Jane Edwards (singer), the Brodsky Quartet, Sydney Festival, City Recital Hall, Angel Place, Sydney

January 24:
Sad Jigs, Sydney Symphony Orchestra Fellows, NSW Premier's Australia Day Address, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

January 28:
Chamber Concerto No. 4, dèdalo ensemble, conducted by Vittorio Parisi, Teatro Sancarlino, Brescia, Italy

January 30:
A Kumquat for John Keats, Stefan Ammer (piano), Bavarian Radio, Munich, Germany

March 1:
d'amore, Geoffrey Burgess (oboe d'amore), Elaine Funaro (harpsichord), Kulas Recital hall, Oberlin College, Oberlin, Ohio, USA

March 8:
Est il paradis?, Gemini (Sarah Leonard - soprano, Ian Mitchell - clarinets, Joby Burgess - percussion), Surrey University, Guildford, UK

March 19:
Sad Jigs, Sydney Omega Ensemble, Paddington Uniting Church, Sydney

March 19:
Snatches of Old Lauds, Richard Haynes (bass clarinet), Kunsthalle, Würth, Germany

April 14 :
Asides on the Oboe; The Waltz Book (excerpts); Tales of the Supernatural ('The Bay of Biscay'). Students and faculty of the Phillips Exeter Academy: Mary Watt (oboe), George Lopez (piano), Suzanne Davies & Ja-Rei Wang (violins), Margaux Whitney (viola), Matt Schwede (cello), Abigail Weiss (soprano). Powell Hall, Forrestal Bowld Music Center, Exeter, New Hampshire, USA

April 24: world premiere
Scenes from Bruegel, New Juilliard Ensemble, conducted by Joel Sachs, Alice Tully Hall, Lincoln Center, New York, NY, USA

May 30:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), All Saints College, Bull Creek, Perth

May 31:
The Armed Man, Claire Edwardes (percussion), Trackdown Scoring Stage, Entertainment Quarter, Moore Park, Sydney

June 20:
Spinning, Jane Duncan (alto flute), Recital Hall West, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

June 25:
Female Nude, Kathleen Gallagher (amplified alto flute), Mitchell Conservatorium, Bathurst, NSW

July 15: world premiere
Barleycorn, Warren Fahey and Dave de Hugard (folksingers), Southern Cross Soloists, Brisbane Festival, Bangalow Park,
Bridgeman Downs, Queensland

August 20:
Tales of the Supernatural, Gabriel Bieniek (singer), Mitchell Conservatorium String Quartet, Bathurst Regional Art Gallery, Bathurst, NSW

September 17:
The Furry Dance, Adelaide Youth Orchestra conducted by Keith Crellin, Elder Hall, Adelaide

October 13:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), Conservatoire de Musique, Perpignan, France

October 16:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), Australian Embassy, Stockholm, Sweden

October 17:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), Royal College of Music, Stockholm, Sweden

October 19:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), Royal Northern College of Music, Manchester UK

October 22:
Fear no more . . ., Gabriella Smart (piano), M on the Bund, Shanghai, China

October 28:
Fear no more . . .
, Gabriella Smart (piano), The Experimental Theatre, Shanghai Theatre Academy, Shanghai, China

November 5: world premiere
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No. 2), Grainger Quartet, Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

November 19:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No. 2), Grainger Quartet, Elder Hall, Adelaide

November 23:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No. 2), Grainger Quartet, ANAM Masters Series, South Melbourne Town Hall, Melbourne

November 28:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No. 2), Grainger Quartet, City Hall, Hong Kong

 

Performances 2007

January 7:
Fear no more . . . , Gabriella Smart (piano), Adelaide Festival Centre, Adelaide

January 12: world premiere
And now, Merlyn Quaife (soprano), Stephen Delaney (piano), Neuer Konzertsaal, Universität für Musik und darstellende Kunst, Vienna, Austria

January 28:
The Armed Man, Claire Edwardes (percussion), St Bernards Church, Batehaven, NSW

March 14:
The Unquiet Grave, Roger Benedict (viola), Sydney Symphony Orchestra conducted by Richard Gill, Sydney Opera House, Sydney

March 15:
The Unquiet Grave, Roger Benedict (viola), Sydney Symphony Orchestra conducted by Richard Gill, Sydney Opera House, Sydney

March 18:
Snatches of Old Lauds; The Birthday of My Life; Palindrome: Jesus Meets St Veronica; War and Peace; Sad Jigs; Tales of the Supernatural, Jane Edwards (singer), Catherine McCorkill (clarinet, bass clarinet), Eva Gruesser (violin), Daryl Pratt (percussion), Kowmung Music Ensemble, Abercrombie Caves, near Bathurst, NSW

March 24:
The Armed Man, Claire Edwardes (percussion), Town Hall, Armidale, NSW

March 27:
War and Peace ('March' only), Miki Tsunoda (violin), Claire Edwardes (percussion), BMW Edge, Federation Square, Melbourne

April 15:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), Kincoppal - Rose Bay, Sydney

April 21: world premiere
Chimney-sweepers, Yvonne Kenny (soprano), Andrea Katz (piano), Arts in the Valley, Marquee, Kangaroo Valley, NSW

April 21:
Extended Radiance, Alice Giles (electroacoustic harp), Arts in the Valley, Uniting Church, Kangaroo Valley, NSW

April 22:
Like Icarus ascending, Barbara Jane Gilby (violin), Arts in the Valley, The Copper House, Kangaroo Valley NSW

April 22: world premiere
Elegy in a Country Graveyard, Court House Choir, Southern Highlands Concert Band conducted by Andrew Ford, Arts in the Valley Festival, Kangaroo Valley Hall, Kangaroo Valley, NSW

April 23:
Snatches of Old Lauds, Petra Stump & Heinz-Peter Linshalm (bass clarinets), Totally Huge New Music Festival, Music Auditorium, WAAPA, Edith Cowan University, Perth

April 24:
Snatches of Old Lauds, Petra Stump & Heinz-Peter Linshalm (bass clarinets), Totally Huge New Music Festival, Music Auditorium, WAAPA, Edith Cowan University, Perth

April 28:
Scenes from Bruegel, West Australian Symphony Orchestra conducted by Brett Dean, Totally Huge New Music Festival, Art Gallery of Western Australia, Perth

May 19: world premiere
Oma kodu, Catherine McCorkill (clarinet), Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney

May 28:
The Waltz Book (excerpts), Vyacheslav Novikov (piano), Międzynarodowy Festival, Centrum Kultury Žydowskiej, Krakow, Poland

June 5:
Oma kodu, Sydney Symphony Orchestra Fellows, Glen Street Theatre, Forestville, NSW

June 13:
Ringing the Changes, ensamble 3, Conservatorio de las Rosas, Morelia, Mexico

June 16:
Oma kodu, Sydney Symphony Orchestra Fellows, School of Arts, Berry, NSW

June 17:
Oma kodu, Sydney Symphony Orchestra Fellows, Wesley Uniting Church, Wollongong, NSW

June 20:
Oma kodu, Sydney Symphony Orchestra Fellows, St James's Church, Sydney

June 21:
Spinning, Ingrid Culliford (alto flute), San Francisco Bath House, Wellington, New Zealand

June 29:
Swansong, Patricia Pollett (viola), Queensland Conservatorium of Music, Brisbane

July 3:
Swansong, Zhu Yilin (viola), International Viola Society Congress, Elder Hall, Adelaide

July 12:
War and Peace, Miki Tsunoda (violin), Claire Edwardes (percussion), Australian Festival of Chamber Music, Civic Theatre, Townsville, Queensland

July 13:
Oma kodu, Francesco Celata (clarinet), Sydney Soloists, Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW

July 14:
Oma kodu, Francesco Celata (clarinet), Sydney Soloists, Orange Civic Theatre, Orange, NSW

August 1: world premiere
Headlong, Sydney Symphony Orchestra conducted by Jeffrey Tate, Sydney Opera House, Sydney

August 2:
Headlong, Sydney Symphony Orchestra conducted by Jeffrey Tate, Sydney Opera House, Sydney

August 3:
Headlong, Sydney Symphony Orchestra conducted by Jeffrey Tate, Sydney Opera House, Sydney

August 4:
Headlong, Sydney Symphony Orchestra conducted by Jeffrey Tate, Sydney Opera House, Sydney

August 19:
The Unquiet Grave, Patricia Pollett (viola), Bangalow Festival Chamber Orchestra conducted by Peter Luff
Bangalow Music Festival, A&I Hall, Bangalow, NSW

September 16:
The Birthday of My Life, Jane Edwards (soprano), Genevieve Lang (harp), Town Hall, Hobart

September 23: world premiere
Bagpipe Music, Genevieve Lacey (recorder), Marshall McGuire (harp), Utzon Room, Sydney Opera House, Sydney

September 29:
The Birthday of My Life, Evita Raituma (soprano), Genevieve Lang (harp), Riga Opera Chamber Music Festival, Beletazha Hall, Opera House, Riga, Latvia

October 6: world premiere
Epithalamium (wp of version for mezzo-soprano and string quartet), Snatches of Old Lauds, Jenny Duck-Chong (mezzo-soprano), Diana Springford (bass clarinet), Halcyon, The Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

October 11: world premiere
Folly, Michael Kieran Harvey (piano), Recital Hall, University of Tasmania Conservatorium of Music, Hobart

November 18:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No 2), Grainger Quartet, Government House, Sydney

December 8:
The Crantock Gulls, Tim Broscious and Bill Solomon (drums), Berkman Auditorium, The Hartt School, Hartford, Connecticut, USA

December 16:
'Corpus Christi Carol' (from Wassails and Lullabies), The Corinthian Singers of Adelaide, conductor Christie Anderson, Lessons and Carols by Candlelight, Langmeil Church, Tanunda, South Australia

December 19:
'Corpus Christi Carol' (from Wassails and Lullabies), The Corinthian Singers of Adelaide, conductor Christie Anderson, Lessons and Carols by Candlelight, St John's Church, Halifax Street, Adelaide

December 22:
'Corpus Christi Carol' (from Wassails and Lullabies), The Corinthian Singers of Adelaide, conductor Christie Anderson, Lessons and Carols by Candlelight, St Peter's Anglican Cathedral, North Adelaide

 

Performances 2008

January 23:
Est il paradis?, Sarah Leonard (soprano), Gemini, Victoria Rooms, University of Bristol, Bristol, UK

January 25:
The Waltz Book (excerpts), David Vance (piano), Rathausstrasse 7, Vienna, Austria

February 23:
Bagpipe Music, Genevieve Lacey (recorders), Marshall McGuire (harp), Festival of Perth, Laurence Wilson Art Gallery, University of WA, Perth

March 15:
The Waltz Book (excerpts), George Lopez (piano), Kowmung Music Festival, Laureldale Farm, near Oberon, NSW

March 25: world premiere
Chorales from an Ox Life, Heidi von Bernewitz (viola), Robert Nairn (double bass), Esber Recital Hall, Penn State University, PA, USA

April 4:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No 2), Grainger Quartet, Adelaide Contemporary Music Festival, Dunstan Playhouse, Adelaide

April 11:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No 2), Grainger Quartet, Aurora Festival, Campbelltown Arts Centre, Campbelltown, NSW

April 17:
The Armed Man, Claire Edwardes (percussion), Blacktown Arts Centre, Sydney

May 13:
Oma kodu, Catherine McCorkill (clarinet), Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney

May 16:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No 2), Grainger Quartet, Canberra International Music Festival, National Library of Australia, Canberra

May 16: world premiere
Golden Slumbers, Iva Bittova (voice), Lisa Moore (piano), Canberra International Music Festival / Sounds Alive, The Street Theatre, Canberra

May 23:
Golden Slumbers, Iva Bittova (voice), Lisa Moore (piano), Bennett's Lane, Melbourne

June 13: world premiere
The Tears of Geertje Dircx, Petra Stump & Heinz-Peter Linshalm (clarinets), Alte Schmiede, Vienna, Austria

July 9:
Chimney-sweepers, Austin Allen (baritone), David White (piano), Voices of Shakespeare Festival, The Living Willow Theatre Barn, Penlanole, Newbridge-on-Wye, Wales

July 21: world premiere
Thin Air, Hoang Pham (piano), Sydney International Piano Competition, Seymour Centre, Sydney

July 21:
Thin Air, Alexey Yemtsov (piano), Fernando Altamura (piano), Mariangela Vacatello (piano), Christopher Devine (piano), Miyeon Lee (piano),Yoon Soo Rhee (piano), Sydney Piano Competition, Seymour Centre

July 22:
Thin Air, Daniil Tsvetkov (piano), Sydney International Piano Competition, Seymour Centre, Sydney

August 3:
Chamber Concerto No 4, New Juilliard Ensemble conducted by Joel Sachs, MoMA Summergarden, Museum of Modern Art, New York, NY, USA

September 14: world premiere
Domestic Advice, Jane Edwards (soprano), David Miller (piano), Sydney Chamber Music Festival, Manly Council Chambers, Sydney

November 1: world premiere
A Singing Quilt, Combined Southern Highlands Choirs, ANU DRUMatiX conducted by Andrew Ford, Bundanoon Hall, Bundanoon, NSW

November 2:
'Trying to Write' from A Terrible Whiteness, Jane van Balen (mezzo-soprano), Elizabeth Wilton (piano), St Andrew's Cathedral, Sydney

November 7:
Thin Air, Hoang Pham (piano), Greenfield Hall, Manhattan School of Music, New York, NY, USA

November 8:
Learning to Howl, Merlyn Quaife (soprano), ARCKO, Richmond Uniting Church, Melbourne

November 23: world premiere
Lullaby and Fire Dance, Natsuko Yoshimoto and James Cuddeford (violins), Sydney Conservatorium of Music, Sydney

November 28: world premiere
Symphony, Orchestra of the Academy conducted by Brett Dean, Australian National Academy of Music, Melbourne

 

Performances 2009

February 13:
Domestic Advice, Rachel Gordon (soprano), Jenny Durbin (piano), Royal Northern College of Music, Manchester, UK

February 23:
Tattoo, Musicians of the Academy, Percussionists of the VCA, University of Melbourne, conducted by Peter Neville, Australian National Academy of Music (ANAM), Melbourne

March 12: world premiere
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), City Hall, Newcastle, NSW

March 13
Female Nude, Ossian Ensemble, Royal College of Music, London, UK

March 14:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Llewellyn Hall, Canberra

March 15:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Arts Centre, Melbourne

March 16:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Arts Centre, Melbourne

March 17:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Town Hall, Adelaide

March 18:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Perth Concert Hall, Perth

March 21:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), City Recital Hall, Angel Place, Sydney

March 22:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Sydney Opera House, Sydney

March 23:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Queensland Performing Arts Centre, Brisbane

March 24:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), City Recital Hall, Angel Place, Sydney

March 25:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), City Recital Hall, Angel Place, Sydney

March 26:
Bright Shiners, Australian Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto (violin and director), Anita's Theatre, Thirroul, NSW

April 18: world premiere
Rembrandt's Wife, Victorian Opera, conducted by Richard Gill, directed by Talya Masel, Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne

April 18:
Spinning, Jane Duncan (alto flute), Soldiers' Memorial Hall, Bundanoon, NSW

April 19:
Rembrandt's Wife, Victorian Opera, conducted by Richard Gill, directed by Talya Masel, Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne

April 21:
Rembrandt's Wife, Victorian Opera, conducted by Richard Gill, directed by Talya Masel, Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne

April 22:
Rembrandt's Wife, Victorian Opera, conducted by Richard Gill, directed by Talya Masel, Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne

April 23:
Hymn to the Sun; Like Icarus ascending; Asides on the Oboe; The Tears of Geertje Dircx; Chorales from an Ox Life; Icarus drowning, Musicians of the Academy conducted by Andrew Ford, Australian National Academy of Music, Melbourne

April 24:
Rembrandt's Wife, Victorian Opera, conducted by Richard Gill, directed by Talya Masel, Merlyn Theatre, CUB Malthouse, Melbourne

May 2:
Learning to Howl, Merlyn Quaife (soprano), Margery Smith (soprano sax, clarinets), Daryl Pratt (percussion), Marshall McGuire (harp), Arts in the Valley, Kangaroo Valley hall, Kangaroo Valley, NSW

May 3: world premiere
Sculthorpe Dreaming, Goldner Quartet, Arts in the Valley, Kangaroo Valley Golf and Country Resort, Kangaroo Valley, NSW

May 3:
The Tears of Geertje Dircx, Ashley Smith and Sam Curkpatrick (clarinets), Australian National Academy of Music, Melbourne

June 1:
Swansong, Hana Hobiger (viola), Ian Hanger Recital Hall, Queensland Conservatorium of Music, Brisbane, Queensland

July 4:
The Waltz Book (excerpts), Piers Lane (piano), Johnstone Shire Hall, Innisfail, Queensland

August 1:
Oma kodu, Paul Dean (clarinet), Goldner Quartet, Australian Festival of Chamber Music, Civic Theatre, Townsville, Queensland

August 4:
The Waltz Book (excerpts), Ian Munro (piano), Australian Festival of Chamber Music, Jupiter's Ballroom, Townsville, Queensland

August 4: world premiere
The Past, Russell Harcourt (countertenor), Lorna McGhee (flute and boatswain's call), William Barton (didjeridu), Camerata of St John's conducted by Federico Mondelci, Australian Festival of Chamber Music, Riverway Arts Centre, Townsville, Queensland

August 7: world premiere
Three Shakespeare Songs, Margaret Schindler (soprano), Kevin Power (piano), Australian Festival of Chamber Music, Jupiter's Ballroom, Townsville, Queensland

August 9: world premiere
'Composition with Yellow Square'; 'Composition in Blue, Grey and Pink' (duo version, wp) from Mondriaan; Getting Blue
Lamorna Nightingale (piccolo, bass flute), James Nightingale (alto sax), Josh Hill (percussion), Art Gallery of NSW, Sydney

August 15:
Folly, Michael Kieran Harvey (piano), Australian National Academy of Music, Melbourne

September 6:
Spinning, Janet McKay (alto flute), Queensland Centre of Photography, Brisbane

September 6:
Swansong, Patricia Pollett (viola), Queensland Academy of Creative Industries, Brisbane

September 12: world premiere
On Winter's Traces, Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney

September 18:
Symphony, Orchestra of the Academy conducted by Brett Dean, Australian National Academy of Music, Melbourne

September 26: world premiere
Willow Songs, Halcyon, Trackdown Scoring Stage, Fox Studios, Sydney

September 27: world premiere
Chimney-sweepers (choral version), Gotlands Körförbunds Kör conducted by Ingvar Stagling, St Mary's Cathedral, Visby, Sweden

October 8: world premiere
Variation on a Waltz by Schubert, Seraphim Trio, Independent Theatre, North Sydney

October 9:
Variation on a Waltz by Schubert
, Seraphim Trio, Coffs Harbour Education Campus, Coffs Harbour, NSW

October 10:
Variation on a Waltz by Schubert
, Seraphim Trio, Melbourne Recital Centre, Melbourne

October 11:
Variation on a Waltz by Schubert, Seraphim Trio, Grainger Studio, Adelaide

October 14: world premiere
“ . . . in Paradiso”, Musicians of the Australian National Academy of Music, St Patrick's Cathedral, Melbourne

November 8:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), Ballroom, Government House, Sydney

November 17: world premiere
The Spirit of the Staircase, Trioz, City Recital hall, Angel Place, Sydney

 

Performances 2010

March 4:
Bagpipe Music, Genevieve Lacey (recorders), Marshall McGuire (harp), Adelaide Festival, Elder Hall, Adelaide

March 12: world premiere
A Dream of Drowning, Teddy Tahu Rhodes (baritone), West Australian Symphony Orchestra conducted by Paul Daniel, Perth Concert Hall, Perth

March 13:
A Dream of Drowning, Teddy Tahu Rhodes (baritone), West Australian Symphony Orchestra conducted by Paul Daniel, Perth Concert Hall, Perth

April 4:
The Birthday of My Life, Jessica Aszodi (soprano), Marshall McGuire (harp), Four Winds Festival, Bermagui, NSW

April 21:
Golden Slumbers, Jessica Aszodi (soprano), Peter de Jager (piano), Melbourne Recital Centre, Melbourne

May 1:
A Reel, a Fling and a Ghostly Galliard (String Quartet No 2), AYO String Quartet, Church of the Epiphany, Crafers, South Australia

May 6: world premiere
The Averted, The Song Company conducted by Roland Peelman, ISCM World New Music Days/Aurora Festival, Blacktown Art Centre, Sydney

May 20: world premieres *
The Musical Child*; Rauha*; The Tears of Geertje Dircx, Andrew Ford (speaker), Orchestra of the Academy conducted by Brett Dean, Australian National Academy of Music, Melbourne

June 27:
Female Nude (duo version from Mondriaan), Tim Munro (alto flute), Yu-Chun Kuo (percussion), Hindemith Foundation, Blonay, Switzerland

July 4
Spinning, Melanie Walters (alto flute), Kurrajong Hall, Ribbonwood Centre, Dapto, NSW

July 11:
The Birthday of My Life, Judith Dodsworth (soprano), Marshall McGuire (harp), Utzon Room, Sydney Opera House, Sydney

July 25:
Oma kodu, Ken Burnett (clarinet), Bourbaki Ensemble conducted by David Angell, Macquarie University, Sydney

July 29:
Female Nude (solo version), Tim Munro (alto flute), Nixon Room, University of Queensland, Brisbane

August 1:
Oma kodu, Ken Burnett (clarinet), Bourbaki Ensemble conducted by David Angell, St Stephen's Church, Newtown, Sydney

August 4
Spinning, Melanie Walters (alto flute), Elder Hall, University of Adelaide, Adelaide

August 8:
Sad Jigs, Brodsky Quartet, Robert Davidson (double bass), Powerhouse Theatre, Brisbane

September 4: world premiere
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, Chevalier College, Bowral, NSW

September 5:
Getting Blue, Kurrawong Ensemble, Government House, Sydney

September 5:
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, Turramurra Uniting Church, Sydney

September 6:
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, Albert Hall, Canberra

September 8:
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, Melba Hall, Melbourne

September 9:
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, City Recital Hall, Angel Place, Sydney

September 12:
Nine Fantasies About Brahms, Trioz, Elder Hall, Adelaide

September 14:
On Winter's Traces, Australia Ensemble, Sir John Clancy Auditorium, University of NSW, Sydney

October 10:
The Waltz Book (excerpts), Sally Whitwell (piano), Pakistan Relief Concert, Wilkins Public School, Marrickville, Sydney

October 18:
The Art of Puffing: 17 elegies for Thomas Chatterton, Sue Newsome (bass clarinet), Michael Duke (alto saxophone), Daryl Pratt (percussion), Conservatorium of Music, Sydney

November 5
The Crantock Gulls, William Jackson and Yvonne Lam (drums), ANU School of Music, Canberra

December 4:
Wassails and Lullabies, Da Capo Singers conducted by Simon Loveless, Xavier College Chapel, Melbourne

December 10: world premiere
The Scattering of Light, Elizabeth Sellars (violin), Patricia Pollett (viola), Patrick Murphy (cello), Liam Viney (piano), University of Queensland Senate Centenary Dinner, Brisbane

 

Performances 2011

January 14:
Domestic Advice, Tales of the Supernatural, Jane Edwards (soprano), Arabella Tenniswood-Harvey (piano), string quartet, Mona Foma Festival, Baha'i Centre, Hobart

January 28: world premiere
The Rising, The Black Dyke Band conducted by Nicholas Childs, Royal Northern College of Music, Manchester, UK

February 22:
. . . les débris d'un rêve, Melanie Walters (piccolo), Elder Hall, Adelaide

March 9: world premiere of complete work
Mondriaan, Janet McKay (flutes), Vanessa Tomlinson (perc), Nozomi Omote (perc), Liz John (perc), Ian Hanger Recital Hall, Queensland Conservatorium of Music, Brisbane

March 19:
Female Nude, Janet McKay (alto flute), Jugglers Art Space, Brisbane

March 27:
Sad Jigs, Sydney Symphony Fellows, Museum of Contemporary Art, Sydney

April 6: world premiere
The Cloths of Heaven, RNCM Cornet Ensemble, Royal Northern College of Music, Manchester, UK

April 16:
Golden Slumbers, Aria Co, Utzon Room, Sydney Opera House, Sydney

June 21:
Sad Jigs, members of Sydney Symphony conducted by Fabian Russell, SSO Schools' Concert, City Recital Hall, Angel Place, Sydney

July 24:
'Composition in Blue, Grey and Pink' from Mondriaan, Tungsten Duo, Collins St Baptist Church, Melbourne

August 23:
The Furry Dance, Sydney Sinfonia conducted by Warwick Tyrrell, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

August 24:
The Furry Dance, Sydney Sinfonia conducted by Warwick Tyrrell, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

August 25:
The Furry Dance, Sydney Sinfonia conducted by Warwick Tyrrell, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

September 3:
The Waltz Book (excerpts), Sally Whitwell, Conservatorium of Music, Sydney

September 18
Getting Blue, Ensemble Offspring, ABC Classic FM Sunday Live, Conservatorium of Music, Newcastle, NSW

September 18:
Dark Side, Joan Wright (amplified double bass), Etica, Totally Huge New Music Festival, Studio Underground, State Theatre of Western Australia, Perth

October 5:
Composition in Blue, Grey and Pink, Genevieve Wilkins (gongs), Troy Bar, Hoxton, London, UK

October 13:
Composition in Blue, Grey and Pink, Genevieve Wilkins (gongs), Forge Arts Venue, Camden, London, UK

October 24,
The Art of Puffing, Sue Newsome (bass clarinet), Michael Duke (alto saxophone), Daryl Pratt (percussion), Conservatorium of Music, Sydney

October 25:
On Winter's Traces, members of the Sydney Symphony conducted by Nicholas Carter, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

October 26:
On Winter's Traces, members of the Sydney Symphony conducted by Nicholas Carter, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

October 27:
On Winter's Traces, members of the Sydney Symphony conducted by Nicholas Carter, SSO Schools' Concert, Eugene Goossens Hall, Sydney

October 30:
Composition in Blue, Grey and Pink, Genevieve Wilkins (gongs), soundsofmusic Festival, Groningen, Netherlands

November 6:
Three Shakespeare Songs, Margaret Schindler (soprano), Kevin Power (piano), State Library of Queensland, Brisbane

November 17:
Spinning, Jessica Hately, Melba Hall, Melbourne

November 23:
'Composition in Blue, Grey and Pink' from Mondriaan, Erica Tucceri (bass flute), Matthew Horsley (drums), Victorian College of the Arts, Southbank, Melbourne

 

Performances 2012

January 21:
Broadway Boogie-Woogie, Philip Eames (piano), Royal Northern College of Music, Manchester, UK

February 23:
The Tears of Geertje Dircx, Ashley William Smith, Gleb Kanasevich (clarinets), Sudler Hall, Yale University, New Haven, Connecticut, USA

February 26: world premiere
Hear the Bird of Day, The Song Company conducted by Roland Peelman, Hunter Baillie Memorial Presbyterian Church, Sydney

May 6:
Five Studies in Radiance, Marshall McGuire (harp), Aurora Festival, St Finbar's Church, Glenbrook, NSW

May 7:
Three Shakespeare Songs, Michael Halliwell (baritone), David Miller (piano), Sydney Conservatorium of Music, Sydney

March 8:
Composition in Blue, Grey and Pink, Genevieve Wilkins (gongs), Kettle's Yard, Cambridge, UK

May 10:
Hear the Bird of Day, The Song Company conducted by Roland Peelman, Government House, Yarralumla, Canberra

May 16:
The Averted; Hear the Bird of Day, The Song Company conducted by Roland Peelman, Canberra International Festival of Music, High Court of Australia, Canberra

May 18:
The Averted, The Song Company conducted by Roland Peelman, Canberra International Festival of Music, Australian War Memorial, Canberra

May 20:
Swansong; Elegy in a Country Graveyard; Like Icarus ascending, James Cuddeford (violin), William Lane (viola), Southsite, Aberdeen, Hong Kong

June 2:
Composition in Blue, Grey and Pink, Lenny Sakofsky (percussion), Adam Auditorium, City Gallery, Wellington, New Zealand

June 15:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), St James's, Sydney

June 16:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), St James's, Sydney

June 27:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), St John's, Robertson, NSW

July 5:
The Birthday of My Life, Jane Sheldon (soprano), Genevieve Lang (harp), Nolan on Lovel Gallery, Katoomba, NSW

July 15:
The Tears of Geertje Dircx, Megan Clune and Peter Jenkin (clarinets), Alaska Projects, Sydney

July 20: world premiere
Waiting for the Barbarians, Sydney Philharmonia Symphony Chorus conducted by Graham Abbott, St Patrick's Cathedral, Parramatta, NSW

July 21:
Waiting for the Barbarians, Sydney Philharmonia Symphony Chorus conducted by Graham Abbott, St Mary's Cathedral, Sydney

July 22:
Waiting for the Barbarians, Sydney Philharmonia Symphony Chorus conducted by Graham Abbott, Christ Church Cathedral, Newcastle, NSW

August 18: world premiere
Blitz, Tasmanian Symphony Orchestra and Chorus conducted by Marko Letonja, Federation Concert Hall, Hobart

August 24: world premiere
Cradle Song, Michele Walsh (violin), Stephen Emmerson (piano), Queensland Conservatorium of Music, Brisbane

September 5:
The Spirit of the Staircase, Seraphim Trio, Art Gallery, Ballarat, Victoria

September 6:
The Spirit of the Staircase, Seraphim Trio, Elder Hall, Adelaide

September 9:
The Spirit of the Staircase, Seraphim Trio, Independent Theatre, Sydney

September 10:
The Spirit of the Staircase, Seraphim Trio, Melbourne Recital Centre, Melbourne

September 17: world premiere
You Must Sleep, But I Must Dance, Roger Benedict (viola), Daryl Pratt (percussion), Conservatorium of Music, Sydney

September 22:
The Unquiet Grave, Jocelin Pan (viola), New Juilliard Ensemble conducted by Joel Sachs, Peter Jay Sharp Theatre, The Juilliard School, New York, USA

October 13:
Cradle Song, Anna McMichael (violin), Tamara-Anna Cislowska (piano), Port Fairy Spring Music Festival, Lecture Hall, Port Fairy, Victoria

October 20:
On Winter's Traces, dėdalo ensemble conducted by Vittorio Parisi, Teatro Sancarlino, Brescia, Italy

November 4:
The Scattering of Light, Sonus, Independent Theatre, Sydney

November 14:
Getting Blue, Ensemble Offspring, City Recital Hall, Angel Place, Sydney

 

Performances 2013

January 18:
Cradle Song, Anna Mcmichael (violin), Tamara Anna Cislowska (piano), Mona Foma, Baha'i Centre, Hobart

January 19:
Cradle Song, Anna Mcmichael (violin), Tamara Anna Cislowska (piano), Mona Foma, Baha'i Centre, Hobart

January 28:
The Art of Puffing, Caroline Wüst and Fabio Kapeller, Universität für Musik und darstellende Kunst, Joseph Haydn Institut für Kammermusik und Spezialensembles, Vienna, Austria

February 20:
The Waltz Book (excerpts), Sally Whitwell (piano and toy piano), Famous Spiegeltent, Arts Centre, Melbourne

February 23:
Spinning, Sally Walker (alto flute), Inner City Winemakers, Newcastle, NSW

March 18:
Female Nude, Lina Andonovska (alto flute), Canberra Museum and Gallery, Canberra

March 25:
String Quartet no 4 (workshop performance/preview), the NOISE, Watters Gallery, Sydney

April 10:
Bright Shiners, Hong Kong Sinfonietta, James Cuddeford (violin and director), City Hall, Hong Kong

May 1
Cradle Song, Jack Chenoweth (violin), Meriel Owen (piano), Wesley Music Centre, Canberra

May 4:
You Must Sleep, but I Must Dance; The Birthday of My Life (arr. for viola and vibes), Roger Benedict (viola), Daryl Pratt (percussion), Sassafras, Arts in the Valley, Kangaroo Valley, NSW

May 8:
Nine Fantasies about Brahms, Sutherland Trio, Salon, Melbourne Recital Centre, Melbourne

May 17: world premiere
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Canberra International Music Festival, Albert Hall, Canberra

May 17:
Composition in Blue, Grey and Pink, Genevieve Wilkins (percussion), St Swithin's Church, Bath, UK

June 1:
Ringing the Changes, Sylvie Lacroix (piccolo), Petra Stump (bass clarinet), Mathilde Hoursinanghou (piano), Cubus, Graz, Austria

June 4:
Broadway Boogie-Woogie, Philip Eames (piano), Royal Northern College of Music, Manchester, UK

June 10:
The Art of Puffing, Caroline Wüst (bass clarinet), Fabio Kapeller (percussion), University of Music Vienna, Vienna, Austria

June 14:
'Maa Bonny Lad' (from Three Northumbrian Songs), Jane Sheldon (soprano), Acacia Quartet, Sydney Philharmonia, Pier 1, Miller's Point, Sydney

June 15:
'Maa Bonny Lad' (from Three Northumbrian Songs), Jane Sheldon (soprano), Acacia Quartet, Mosman Art Gallery, Sydney

June 16:
Bagpipe Music, Genevieve Lacey (recorder), Marshall McGuire (harp), Kew Court House, Melbourne

June 28:
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Town Hall, Wollongong, NSW

June 30:
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Conservatorium Theatre, Newcastle, NSW

July 7:
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Llewellyn Hall, Canberra

July 18: world premiere
String Quartet No 3, Brodsky Quartet, Queensland Music Festival, Powerhouse, Brisbane

July 19:
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, St Brigid's Catholic Church, Dubbo, NSW

4 August
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Leichhardt Italian Forum, Sydney

August 17: world premiere
Uproar (WP); The Cloths of Heaven, Brass players of Queensland Conservatorium directed by Ben Marks, Brisbane Contemporary Church Music Festival, St John's Cathedral, Brisbane

September 6: world premiere
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Adelaide Town Hall, Adelaide

September 9:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Perth Concert Hall, Perth

September 11:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Melbourne Recital Centre, Melbourne

September 13:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Sitsky Room, Australian National University, Canberra

September 15:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Noosa Music Society, Noosaville, Queensland

September 16:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, Brisbane Festival, Queensland Conservatorium Theatre, Brisbane

September 17:
String Quartet No 5, Australian String Quartet, City Recital Hall, Angel Place, Sydney

October 7:
Female Nude, Lina Andonovska (amplified alto flute), Australian Flute Festival, ANU School of Music, Canberra

October 12: world premiere
Last Words (wp), Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, String Quartet No 5, Australian String Quartet, Port Fairy Spring Festival, Lecture Hall, Port Fairy, Victoria

October 15:
Last Words, Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, String Quartet No 5, Australian String Quartet, JM Coetzee Centre for Creative Practice, University of Adelaide, Adelaide

October 21: world premieres
Once upon a time there were two brothers... , Sally Walker (flute), Cradle Song (string quartet version), Shanghai Quartet, Melbourne International Arts Festival, Collins St Baptist Church, Melbourne

October 23: world premiere
To My Excellent Lucasia, on Our Friendship, Halcyon, Museum of Contemporary Art, Sydney

October 28:
To My Excellent Lucasia, on Our Friendship, Halcyon, Paul Lowin Awards, APRA, Sydney

October 30: world premiere
Nonsense, Michael Lampard (baritone), Shirley Trembath (piano), St Paul's Cathedral, Melbourne

November 9:
Female Nude, Hannah Reardon-Smith (alto flute), Judith Wright Centre, Brisbane

November 10:
Australian Aphorisms, The Song Company conducted by Roland Peelman, Hunter Baillie Memorial Presbyterian Church, Sydney

November 23:
Broadway Boogie-Woogie, Philip Eames (piano), IMC World Forum on Music, Brisbane

November 23: world premiere
Untuning the Sky (radiophonic version), Genevive Lacey (recorders), Phil Slater (trumpet), voices of John Olsen, Genevieve Lacey, Andrew Ford, Rhiona-Jade Armont and Anna Hewgill, Gondwana Voices and musicians from the Australian National Academy of Music, Jim Atkins (sound production), New Music Up Late, ABC Classic FM

November 29:
'Female Nude' (duo version - 2nd mvt of Mondriaan), Elia Bosshard (alto flute), Yvonne Lam (percussion), Cache in Point, Corridor, Robert Webster Building, University of NSW, Sydney

November 30:
'Female Nude' (duo version - 2nd mvt of Mondriaan), Elia Bosshard (alto flute), Yvonne Lam (percussion), Cache in Point, Corridor, Robert Webster Building, University of NSW, Sydney

November 30:
Cradle Song, Anna McMichael (violin), Tamara Anna Czislowska (piano), Duneira, Mount Macedon, Victoria

December 5:
You Must Sleep, but I Must Dance, Jocelin Pan (viola), Mike Truesdell (percussion), The Juilliard School, New York, USA

December 15:
Nonsense, Michael Lampard (baritone), Philippa Moyes (piano), St George's Church, Hobart

December 30:
Cradle Song, Anna McMichael (violin), Tamara Anna Cislowska (piano), Peninsula Summer Music Festival, Moorooduc Estate, Mornington Peninsula, Victoria

Performances 2014

February 12:
Composition in blue, grey and pink, Genevieve Wilkins (percussion), The Forge, Camden, London, UK

February 13:
Once upon a time there were two brothers..., Sally Walker (flute), Sareidah Hildebrand (voice), Levande Musik, Atalante, Gothenburg, Sweden

February 14:
Once upon a time there were two brothers..., Sally Walker (flute), Sareidah Hildebrand (voice), Salongen, Helsingborg, Sweden

March 22:
Last Words, Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, Elder Hall, Adelaide

March 26:
Last Words, Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, Art Gallery, Ballarat, Victoria

March 27:
Last Words, Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, Melbourne Recial Centre, Melbourne

March 29:
To My Excellent Lucasia, on Our Friendship, Halcyon, The Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

March 30:
Last Words, Jane Sheldon (soprano), Seraphim Trio, Independent Theatre, Sydney

April 17:
On Winter's Traces, The Scattering of Light, New Music New Haven, Morse Recital Hall, Yale University, New Haven CT, USA

May 1:
'Colloque sentimental' from Five Cabaret Songs, Wendy Dixon (soprano), Michael Dixon (horn), Ray Avard (piano), Sydney Montessori Literature Festival, Montessori School, Sydney

May 18:
Once upon a time there were two brothers... , Lina Andonowska (flute and voice), Abbotsford Convent, Melbourne

May 31:
The Past, Russell Harcourt (counter-tenor), Ruthless Jabiru conducted by Kelly Lovelady, Chapel, King's College, London, UK

June 1:
Golden Slumbers, Russell Harcourt (counter-tenor), Chapel, King's College, London, UK

June 24:
Nonsense, Michael Lampard (baritone), Rhodri Clarke (piano), Melbourne Recial Centre, Melbourne

June 30:
The Birthday of My Life, Genevieve Lacey (recorder), Marshall McGuire (harp), Nobel Laureates Meetings, Lindau, Germany

July 10: world premiere
Slow Air for trumpet, trombone and guitar, Ensemble Three, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

July 18:
Cradle Song, Anna McMichael (violin), Tamara Anna Cislowska (piano), Fish Fine Music, Queen Victoria Building, Sydney

August 10:
Once upon a time there were two brothers..., Janet McKay (flute and voice), Elastic Arts, Chicago IL, USA

August 17: world premiere
Piae cantiones, Melbourne Cappella conducted by Nicholas Cowall, Rippon Lea, Melbourne

September 2:
Willow Songs, Halcyon & Soundstream Collective, Studio 520, ABC Studios, Collinswood, Adelaide

September 6:
Willow Songs, Halcyon & Soundstream Collective, The Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music, Sydney

September 13:
Cradle Song, Anna McMichael (violin), Tamara Anna Cislowska (piano), Tyalgum Music Festival, Community Hall, Tyalgum, NSW

September 21: world premiere
On Reflection, Viney-Grinberg Duo, Sunday Live, Studio 420, ABC Southbank, Brisbane

September 25:
Slow Air, Ensemble Three, China Conservatory, Beijing, China

October 18:
Last Words, Wendy Dixon (soprano), David Miller (piano), Fiona Ziegler (violin), Doug Emery (cello), The Flute Tree, Leichhardt, Sydney

November 1:
Swansong, Alexina Hawkins (viola), Conduit Arts, Fitzroy, Melbourne

November 10:
Chimney-sweepers, Voices New Zealand Chamber Choir conducted by Karen Grylls, Eugene Goossens Hall, Sydney

November 12:
Chimney-sweepers, Voices New Zealand Chamber Choir conducted by Karen Grylls, St Paul's Cathedral, Melbourne

November 23:
Slow Air, Ensemble Three, Sunday Live, Iwaki Auditorium, ABC Southbank, Melbourne

November 30:
Wassails and Lullabies, Da Capo Singers conducted by Simon Loveless, St Andrew's Uniting church, Berwick, Melbourne

 

 

 
   
   
   
         
 
© 2014